Monte Carlon spesialisti teki sen jälleen – Kalle Rovanperälle torjuntavoitto
MM-rallikauden 2025 avannut Monte Carlon MM-ralli on saatu päätökseen ja voittoa juhlii Toyotan ranskalaiskonkari Sébastien Ogier. Kahdeksankertaiselle mestarille voitto ruhtinaskunnassa on jo hänen uransa kymmenes. Monte Carlon kuningas kontrolloi kilpailua perjantai-illasta saakka ja ralliuran 62:s voitto irtosi lopulta 18:n sekunnin erolla ennen Elfyn Evansia.
Viimeiselle erikoiskokeelle ratkaisevaan rooliin nousi aamulla tehdyt rengasvalinnat. Legendaarisen Col de Turinin päättäessä rallin tällä kertaa pätkän alussa oli kuivaa asvalttia, mutta ylös noustessa tiellä alkoi olla lunta, jäätä ja loskaa.
Rattimiehet selvittivät päätöspätkän ilman haavereita, eikä niin isoja eroja lopulta nähty kuin ehkä alkuun ennakoitiin. Adrien Fourmaux taisteli pitkään Evansin kanssa kakkospaikasta, mutta oli Hyundai-debyytissään lopulta upeasti kolmas.
Kalle Rovanperän kauden avaus oli vaikea, mutta lopulta rallista jäi kohtalainen maku suuhun. Suomalainen onnistui napsimaan päätöspäivänä lauantaina menetetyn neljännen sijan takaisin Ott Tänakilta, jonka lisäksi supersunnuntailta ja power stagelta tuli lisäpisteitä matkaan. Neljännen sijan lisäksi Rovanperä nappasi supersunnuntaista neljä lisäpistettä ja power stagelta kaksi MM-pistettä.
– Ei tuntunut kauhean hyvältä. Sekarengastus oli vaikea ja olisin voinut olla nopeampi. Lumella oli ihan hyvä. Pettynyt tähän viikonloppuun, eikä oltu sellaisessa vauhdissa kuin haluamme. Katsotaan Ruotsissa osaammeko vielä ajaa ralliautoa, summasi Rovanperä kilpailunsa.
Hallitsevan maailmanmestarin Thierry Neuvillen kauden aloitus oli karmea. Belgialainen ajoi perjantaina kahdesti ulos ja vieläpä samassa mutkassa. Siitä huolimatta hän onnistui roikkumaan kilpailussa mukana keskeyttämättä ja sai raavittua jonkinlaiset pisteet matkaansa kuudennella sijallaan.
Sami Pajarin ensimmäinen Monte Carlo Rally1-autolla päättyi sunnuntai-aamun ensimmäisellä pätkällä ulosajoon. Musta jää yllätti nuoren suomalaisen, mutta siitä huolimatta oppia kertyi runsaasti kilpailun tarjoamista haasteista.
Rallikausi jatkuu perinteiseen tyyliin seuraavaksi Ruotsissa 13.–16.2, jolloin suomalaiskuskien odotetaan olevan huomattavasti vahvempia kuin Monte Carlossa. Avauskilpailun kokonaistilanteen, supersunnuntain sekä power stagen lopputulokset alla.
Monte Carlon MM-rallin kokonaiskilpailu
- Sébastien Ogier, Toyota
- Elfyn Evans, Toyota
- Adrien Fourmaux, Hyundai
- Kalle Rovanperä & Jonne Halttunen, Toyota
- Ott Tänak, Hyundai
- Thierry Neuville, Hyundai
- Joshua McErlean, M-Sport Ford
- Yohan Rossel, Citroën (WRC2)
- Nikolay Gryazin, Skoda (WRC2)
- Eric Camilli, Hyundai (WRC2)
- Leo Rossel, Citroën (WRC2)
- Gus Greensmith, Skoda (WRC2)
Supersunnuntai
- Elfyn Evans, Toyota (5p)
- Kalle Rovanperä & Jonne Halttunen, Toyota (4p)
- Sébastien Ogier, Toyota (3p)
- Adrien Fourmaux, Hyundai (2p)
- Thierry Neuville (1p)
Power Stage
- Sébastien Ogier (5p)
- Elfyn Evans (4p)
- Adrien Fourmaux (3p)
- Kalle Rovanperä (2p)
- Ott Tänak (1p)
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Näin näet Ruotsin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Talvitestien ensimmäinen päivä purkissa – näin kävi Valtteri Bottakselle
- Fernando Alonso vihjaa: yksi kuski voi olla vaikeuksissa uudella F1-kaudella
- Cadillac asettaa maltilliset tavoitteet debyyttikauteen – Valtteri Bottas saa vain haaveilla pistesijoista?
- Mercedes-kuljettaja liikenneonnettomuudessa – nuorukaisen tilasta uutta tietoa
- Legendaarinen elokuvaohjaaja haastaa Valtteri Bottaksen Cadillacin oikeuteen – mieheltä miljoonavaatimus
- Viralliset talvitestit käyntiin tällä viikolla – tässä testipäivien aikataulu
- Valtteri Bottaksen F1-auto esiteltiin Super Bowlissa – tällainen on Cadillacin väritys
- IS: Uutta tietoa Jari-Matti Latvalasta ja Janni Hussista
- Talvitestien ensimmäinen päivä purkissa – näin kävi Valtteri Bottakselle
- Fernando Alonso vihjaa: yksi kuski voi olla vaikeuksissa uudella F1-kaudella
- Vuoden ajotauko teki Valtteri Bottaksesta paremman F1-kuljettajan – ”Se auttoi minua”
- Bottaksen Cadillacille lisätestipäivä, jota ennen autojulkistus Super Bowlissa
- Valtteri Bottaksen F1-auto esiteltiin Super Bowlissa – tällainen on Cadillacin väritys
- Legendaarinen elokuvaohjaaja haastaa Valtteri Bottaksen Cadillacin oikeuteen – mieheltä miljoonavaatimus
- Mercedes-kuljettaja liikenneonnettomuudessa – nuorukaisen tilasta uutta tietoa
- Cadillac asettaa maltilliset tavoitteet debyyttikauteen – Valtteri Bottas saa vain haaveilla pistesijoista?
- F1-tähti vakuuttui – uusista autoista kajahti mieluisia uutisia