Red Bullilla käynnissä hurja valtataistelu – Max Verstappen uhkaa lähteä tallista kohujohtajan mukana

Tällä kaudella rutkasti otsikoihin päässyt Red Bull -organisaation neuvonantaja Helmut Marko myöntää välirikosta tallipäällikkö Christian Hornerin kanssa.
Markon tuoma negatiivinen mediahuomio on saanut F1-sarjan pitkäiaikaisimman tallipäällikkö Hornerin aloittamaan keskustelut, joka päättyisi Markon poistamiseen F1-toimista. Marko on Red Bullin työntekijä, ei itse tallin.
Toistaiseksi ratkaisua tilanteeseen ei olla saatu. Kolminkertainen maailmanmestari Max Verstappen on tuoreiden raporttien mukaan uhannut jättää tallin, jos Marko potkitaan pihalle. Itävaltalainen on ollut mukana Verstappenin uralla alusta saakka, joten kaksikon välit ovat lämpimät.
Marko myöntää että suhde Horneriin ei ole aina ruusuinen, mutta tallin suorituksiin se ei haittaa.
– Meillä on ollut tällä kaudella erimielisyyksiä, sitä ei voi salata, Marko kommentoi GP-Fans -sivuston mukaan.
– Tunnemme toisemme hyvin. Olemme olleet rakentamassa tätä tallia yhdessä. Teemme edelleen kovasti töitä 27 vuoden jälkeenkin. Hän hoitaa tallin kokonaisvaltaisen operoimisen ja minä keskityn strategiapuoleen. Tähän mennessä se on toiminut. Meidän pitää huolehtia siitä, että onnistumme siinä myös tulevaisuudessa.
Verstappen on F1-Insiderin mukaan neuvotellut jo Red Bullin johtoportaan kanssa Markon tulevaisuudesta. Viesti on ollut selvä: Jos Marko savustetaan ulos, lähtee hollantilainen samasta ovesta.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Draamaa mestaruustaistossa! McLarenit kolaroivat jälleen
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- F1-sarja palaa Pohjois-Amerikkaan – tässä USA:n GP:n lähetysajat
- Virallinen vahvistus: Tässä ovat Mercedeksen ensi kauden kuljettajat
- Christian Horner Ferrari-huhuissa – tuulinen pesti jälleen vaakalaudalla
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus
- Kalle Rovanperältä väkevää tekemistä – suomalaistähti loistavissa asemissa
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa