Günther Steiner ärähti F1-viikonlopun rengasfarssista – ”Se on noloa”
Haasin F1-tallin päällikkö Günther Steiner sanoo Qatarin GP:ssä koettujen rengasongelmien olevan noloa koko F1-sarjan kannalta.
FIA tiedotti lauantaina rengasvalmistaja Pirellin havainneen ongelmia renkaissaan perjantaisen tunnin harjoitussession jäljiltä. Ratkaisuksi kehiteltiin pikaisesti uudet ratarajat kahteen mutkaan, jottei kuljettajat näissä kohdissa ajaisi ratareunuksien yli, joiden epäiltiin olleen syypäitä ongelmiin.
Ennen sprinttiaika-ajoja järjestettiin ylimääräinen kymmenen minuutin lämmittely, jotta kuskit saisivat harjoitella rataa uusilla ratarajoilla. Sunnuntaiseen kilpailuun on suunnitteilla pakolliset lisäpysähdykset ja kuskien on kenties pakko käydä vähintään kolmesti varikolla vaihtamassa renkaansa ja yhden stintin maksimimitaksi olisi tulossa 20 kierrosta.
Steinerin mukaan tällaiset ongelmat ovat huolestuttavia tulevaisuudenkin kannalta.
– Tällaista ei saisi tapahtua. Tällaista ei saisi tapahtua varsinkaan formula ykkösissä, raivoaa Steiner RaceFansille.
– Mutta tilanne on tämä ja nyt täytyy katsoa kuinka pääsemme eroon siitä. Hyvä asia on se, että ehdolla on ratkaisuja viikonlopulle, mutta jatkossa tällaista ei saa tapahtua enää koskaan.
– Loppupeleissä se on noloa, koska meidän ei pitäisi olla tällaisessa tilanteessa, jatkaa Haas-pomo.
Losailin radalla ajetaan uudemman kerran sitten kauden 2021, jolloin useat kuskit kokivat rengasrikkoja, joista syytettiin radan erilaisia reunakiviä. Rataa on sen jälkeen kunnostettu ja vaihdettu uudet kanttikivet.
– Heidän oli tarkoitus laittaa sellaiset reunakivet, jotka eivät vahingoittaisi renkaita, mutta ilmeisesti ne ovat jälleen syypäänä vahinkoon, tuumasi Steiner.
Qatarin GP:n sprinttikilpailu ajetaan lauantai-iltana kello 20:30 Suomen aikaa.
LUE MYÖS: F1-sarjan vitsaus puhuttaa jälleen – ”Tulokset selvillä maanantai-aamuna”
LUE MYÖS:
- Red Bull jälleen suurten muutosten äärellä – Max Verstappenin luottomies lähtökuopissa
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun