Valtteri Bottas on hylätty Britannian aika-ajoista – Alfa Romeolle nolo moka
Alfa Romeo -kuski Valtteri Bottas on hylätty Britannian aika-ajoista.
Suomalaisen aikakierros ensimmäisessä osiossa oli vakuuttava, vieden hänet jatkoon. Nopeasti kierroksen jälkeen suomalaisen autoon tuli kuitenkin vika, mikä pakotti hänet pysähtymään radalle päättäen 33-vuotiaan päivän siihen paikkaan.
Nyt F1-toimittaja Chris Medland raportoi, että syy Bottaksen keskeytykseen oli se, että miehen polttoaine loppui. Tuomaristo tarvitsee tietyn määrän näytettä polttoaineesta jokaisen session päätyttyä, joten suomalaisen oli pysähdyttävä, jotta tulos säilyisi.
Lopulta tuomaristo ei kuitenkaan saanut näytettä, joten suomalaisen suoritus aika-ajoissa on hylätty. Bottas lähtee kilpailuun todennäköisesti varikkosuoralta.
Paalupaikan lauantaina nappasi Max Verstappen. Suuren yllätyksen aiheutti kuitenkin McLaren, joka valtasi sijat kaksi ja kolme.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin