Lewis Hamilton raivosi tallinsa strategiaa – Toto Wolff joutui selittelemään: ”Otimme mieluummin riskin”
Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff selitteli Hollannin GP:n jälkeen heidän kilpailussa nähtyä strategiaa, jonka epäonnistuminen sai Lewis Hamiltonin hiiltymään.
Mercedes päätti jättää Hamiltonin kärkeen viisi kierrosta ajetulla keskikovalla rengasseoksella, siinä missä takana tulleet Max Verstappen sekä George Russell otettiin varikolle laittamaan pehmeää seosta alle.
Uusintalähdössä ei Verstappenilla kauaa nokka tuhissut, kun hän pyyhkäisi helposti Hamiltonin ohi kärkeen. Hetkeä myöhemmin tallikaveri Russell ohitti myös Hamiltonin, eikä seitsenkertaista mestaria nähty edes palkintopallilla, kun vielä Charles Leclerc pyyhälsi Ferrarillaan ohitse.
Hamilton raivosi kovaan sävyyn tiimiradiossa tallinsa ratkaisua. Wolff kertoo, että he päättivät yksinkertaisesti ottaa riskin ajaa voitosta mielummin kuin tyytyä toiseen ja kolmanteen sijaan.
– Se on tunteiden peliä kuljettajalle, kun olet niin lähellä voittoa, mutta sitten sinut syödäänkin elävältä. Se on selvää, että tunteet tulevat pihalle, sanoi Wolff Sky Sportsille.
– Kuljettaja on yksinään ohjaamossa, eikä näe kaikkea tapahtumia. Keskustelimme asiasta siinä hetkessä, että otammeko riskejä ajaaksemme voitosta. Kyllä, me otamme riskejä.
– Hänen renkaansa olivat viisi kierrosta vanhat ja rataposition pitäminen oli oikein tehty. Loppupeleissä se ei toiminut, mutta minä otan mielummin riskin voittaakseni kisan kuin tyydyn toiseen tai kolmanteen sijaan, kertoi Mercedes-pomo.
Katso Hollannin GP:n kooste alla olevalta videolta.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”