Suorapuheinen Lando Norris ei usko Daniel Ricciardon luovan erityistä haastetta britin harteille – ”On vaikeampaa olla kokenut kuski nuorta kuljettajaa vastaan”
Kuva: Getty Images
Kolmannen F1-kautensa aloittava Lando Norris saa vierelleen uuden tallikaverin tulevalle kaudelle. Carlos Sainz hyppäsi Ferrarin kelkkaan, joten seitsemän osakilpailua voittanut Daniel Ricciardo hyppää brittitallin puikkoihin Norrisin vierelle.
21-vuotias ei ole kuitenkaan huolissaan haasteesta. Norrisin mielestä Ricciardon sekä Sainzin välillä ei ole paljoa eroa taidon suhteen.
– En usko, että Danielin saapuminen talliin vaikeuttaa minun työtäni paljoa. Työskentelin Carlosin kanssa ja hän on todella taitava kuski. Väitän, että Carlos tekee joitakin asioita paremmin verrattuna Danieliin, Norris kertoo Grandpx-newsin mukaan.
– Toki tilanne on myös toisinpäin, mutta kokonaisuudessa en näe, että Daniel olisi mitenkään suuri harppaus eteenpäin taitotasolta. Hänene hartioillaan on myös enemmän paineita. Hän on kokeneempi ja hänen odotetaan menestyvän.
Norrisin mielestä Ricciardolla tulee olemaan vaikeaa hänen kanssaan verrattuna toisinpäin.
– On vaikeampaa olla kokenut kuski nuorta kuljettajaa vastaan. Olen vasta urani alkuvaiheilla, mutta minun täytyy pistää parastani. Tekosyyt ovat kohdallani loppu, Norris päättää.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kimi Räikkösen ex-pomolta hulvaton paljastus – Jäämiehen pilailu meni täydestä
- Ferrari-tähti tyrmää sääntökritiikin – ”Hauskaa ja makeeta kisaamista”
- Draamaa F1-radalla – näin Sergio Pérez ja Valtteri Bottas kommentoivat asiaa
- MM-rallin jättiyllätys sai Kalle Rovanperän herkistymään
- F1-maailmassa liikkuu hurja huhu – nyt Toto Wolf laukoi suorat sanat
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalle uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”