Toyotan naurettava ylivoima riitti venäläistallille – teki karun tempun MM-sarjalle vain viikkoja ennen kauden alkua
Kuva: Getty Images
Kestävyysajojen MM-sarja WEC koki kovan takaiskun, kun SMP Racing ilmoitti vetäytyvänsä tulevalta kilpailukaudelta yllättäen.
Venäläistaustainen talli on ollut Toyotan takana toimivista yksityistalleista yksi vahvimmista. Kesäkuussa talli nappasi Le Mansin 24 tunnin kisasta kolmossijan, edellään vain kaksi japanilaismerkin autoa.
Toyotan murskaava ylivoima ja sääntöjen laatiminen siten, että tämä epätasa-arvoisuus myös säilyy, sai venäläismerkin tekemään kuitenkin radikaalin ratkaisun. Alustavasta ilmoittautumisesta huolimatta talli päätti vetää pois osallistumisensa WEC-sarjasta, vain viikkoja ennen seuraavan kauden alustestejä.
– Tavoitteemme on ollut aina voitto. Emme usko, että nykytilanteessa meillä on mitään mahdollisuuksia siihen. Siksi olemme vetäytyneet WEC-kaudelta 2019-20, talli tiedotti asiasta.
SMP:n kahden auton poisveto on kova isku WEC:lle. Pääluokka LMP1:ssä on tällä hetkellä vain kuusi autokuntaa kolmen tallin ilmoittamana. Sarja lataa paljon tulevaan uudistukseen, jossa nykyinen LMP1-prototyyppiluokka korvataan hyperautoilla. Mukana ovat ainakin jo Aston Martin ja Toyota. Mukaan on huhuttu myös muun muassa McLarenia ja Ferraria.
Le Mansille suuri voitto – Aston Martin tulee kilpailuun uudella hyperautollaan – suunnittelija F1-guru
Toyotan ilmoitus ja kuva autosta
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Red Bull vahvisti jättiuutisen – yli 20 vuoden tarina päätökseensä
- Valtteri Bottas ei jäänyt lomailemaan – työt Cadillacilla alkoivat välittömästi
- Jättiyllätys: Tommi Mäkinen tekee paluun WRC-auton rattiin
- Red Bull jälleen suurten muutosten äärellä – Max Verstappenin luottomies lähtökuopissa
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin
- Valtteri Bottas ei jäänyt lomailemaan – työt Cadillacilla alkoivat välittömästi
- Vahvistus: Esapekka Lappi tekee paluun rallin MM-sarjaan!