Formulaveteraani epäilee F1-supertähtien vaihtokauppaa – ”Hänellä on superego”

Entinen F1-kuski Gerhard Berger ei usko huhuja, joiden mukaan Sebastian Vettel ja Lewis Hamilton olisivat vaihtamassa työpaikkoja keskenään Ferrarin ja Mercedeksen välillä.
Viime aikoina formulapiireissä on spekuloitu innolla siirtyisikö Hamilton vielä joskus uransa aikana Ferrarille. Huhumylly sai alkunsa Mercedeksen tallipäällikön Toto Wolffin taannoisista kommenteista.
Itävaltalainen kertoi medialle varautuvansa brittitähden lähtöön Mercedekseltä, sillä tietää tämän olevan suuri Ferrari-fani, jonka unelma olisi päästä punaisen kilpurin rattiin.
Vettelin on taas puhuttu stressaantuneen Ferrarin työympäristön paineisiin nälkäisen kuskilupauksen Charles Leclercin saavuttua haastamaan häntä ykköskuskin roolista.
[readmore from=”hamilton lewis”]
Vuosikymmeniä autourheilun maailmassa työskennellyt Berger ei kuitenkaan usko kumpiakaan huhuja. Itävaltalaiskonkarin mukaan kummallakaan pilotilla ei ole syytä vaihtaa maisemaa.
– Lewiksella on superego. Ennen Mercedeksen jättämistä hän haluaa saavuttaa Michael Schumacherin seitsemän mestaruuden virstanpylvään. Hän on se kuski, joka muistuttaa minua eniten Ayrton Sennasta, Berger sanoi Formulapassion.it-sivustolle.
– Seb on työmies, kuten Schumacher. Häneltä puuttuu kuitenkin kyky ohjata tallia ja pyytää avainhenkilöiden palkkausta. Nyt hän kuitenkin keskittyy sataprosenttisesti todistamaan olevansa edelleen ykköskuljettaja, F1-konkari vakuutti.
Lähde: Formulapassion.it
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- F1-kisassa dramaattinen startti – Max Verstappen kolattiin ulos kisasta
- F1-sarjan klassikkokisalle pitkä jatkosopimus
- Tuukka Taposella ankea viikonloppu Itävallassa
- Lando Norrisilta häikäisevää ylivoimaa Itävallassa – Max Verstappenin aika-ajot pieleen
- Kalle Rovanperä ajoi ulos ja keskeytti
- McLaren ennakkosuosikkina aika-ajoihin
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Näin näet Kreikan Akropolis-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Sebastian Vettel neuvottelee paluusta F1-ympyröihin – tästä on kyse
- Tuukka Taponen jälleen tositoimissa – tässä Itävallan GP -viikonlopun lähetysajat
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Keskeytys – Tuukka Taponen kolattiin tylysti ulos
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Lando Norris palasi ja tykitti pohja-ajan – McLarenit karkumatkalla
- F1-debytantti säväytti harjoituksissa – George Russell nopein
- Autosport: Valtteri Bottas noussut Cadillacin ykkösvaihtoehdoksi
- Tuukka Taposelle jättipettymys Itävallassa