Lewis Hamilton huolissaan nuorten kuskien koulunkäynnistä – aikoo puuttua asiaan

Kuva: Getty Images
F1-maailmanmestaria Lewis Hamiltonia huolestuttaa se, kuinka paljon moottoriurheilu-uran tavoittelu voi häiritä nuorten kuskilupausten koulunkäyntiä ja opiskelua. Brittitähti haluaa FIA:n reagoivan ongelmaan.
Hamilton tietää olevansa esikuva tuhansille lapsille, jotka haaveilevat F1-kilpureiden ajamisesta legendaarisilla kilparadoissa hurraavien jättiyleisöjen edessä.
Viidennen mestaruutensa vasta varmistanut brittipilotti tuntee myös oman vastuunsa.
Hamilton ei haluaisi kenenkään nuoren tinkivän liikaa koulunkäynistään, sillä ammattilaisura kilpa-autoilun parissa aukeaa lopulta äärimmäisen harvoille.
– Monet kilpaa ajavista lapsista eivät saa koulutusta. Vanhemmat ottavat lapset pois koulusta liian aikaisin, jotta he voisivat keskittyä siihen ultimaattiseen päämääräänsä. Kun se ei onnistu, sitä kaatuu suoraan selälleen, Hamilton huolehti Motorsportin haastattelussa.
– Tietenkin mestaruuden voittaminen on hienoa, mutta toivottavasti voin tehdä töitä Jeanin [Todt, FIA:n johtaja] kanssa, jotta nämä nuoret, vaikka he eivät pääsisikään Formula 1:een kuljettajiksi voisivat päästä vaikka insinööreiksi, brittitähti haaveili.
Hamilton korostaa, ettei kaikkia munia kannata laittaa yhteen koriin. Jos urahaaveena on autourheilu tai F1, nuorille lupauksille löytyy monia mielenkiintoisia vaihtoehtoja.
– Toivottavasti tapaamme Jeanin kanssa jossain vaiheessa, koska mielestäni voisimme antaa todella hyvän vaikutuksen kouluissa oleville lapsille. Näissä talleissa [F1:ssä] on tuhansia ihmisiä, joten mahdollisuuksia työskennellä niissä on niin paljon, brittikuljettaja sanoi.
Lähde: Motorsport
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Draamaa mestaruustaistossa! McLarenit kolaroivat jälleen
- Kalle Rovanperä kärjessä Keski-Euroopan MM-rallin päätöspäivään – pahimmasta kilpailijasta tipahti iso uutinen
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Näin näet Keski-Euroopan MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- F1-sarja palaa Pohjois-Amerikkaan – tässä USA:n GP:n lähetysajat
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- Lewis Hamilton matkalla ikävään F1-ennätykseen
- Suomalaisbrändi yhteistyöhön F1-tallin kanssa
- Virallinen vahvistus: Tässä ovat Mercedeksen ensi kauden kuljettajat
- Tuukka Taponen ja Kalle Rovanperä samaan aikaan F2-sarjaan? – ”Aika siistiä”
- Christian Horner Ferrari-huhuissa – tuulinen pesti jälleen vaakalaudalla