Force India -pomolla jyrkkä näkemys Haasin auton hylkäyskohusta – ”He ovat väärässä, ei Renault”

Force Indian F1-tallin teknisen johtajan Andrew Greenin mielestä Haasin valitus autonsa Italian GP:n hylkäyksestä ei pitäisi mennä läpi.
Jenkkitallin auton pohjan hylkääminen kohahdutti F1-varikkoa Monzassa. Talli oli muuttanut autonsa pohjalevyn osia sääntöjen vastaisella tavalla, vaikka FIA oli jo aiemmin kieltänyt vastaavat ratkaisut.
Haasin tempaus havaittiin kisan jälkeisessä autojen tarkistuksessa. Kuultuaan asiasta kilpaileva talli Renault valitti asiasta FIA:lle.
Kattojärjestö tutki protestin ja tuomitsi lopulta Haasin menettämään Italian GP:ssä tienaamansa MM-pisteet.
Päätös oli varsin katkeraa kalkkia amerikkalaisten kannalta, sillä koko alkukauden heikkojen tulosten kanssa tuskaillut Haas-kuski Romain Grosjean oli ajanut Italiassa maaliin jopa kuudentena.
Tilanteen jälkipyykki johti sanaharkkaan tallien välillä. Kolmannen keskikastin haastajan Force Indian mielestä asian laita on kuitenkin selvä – Haas oli väärässä ja Renault oikeassa.
– FIA:lta tuli tekninen direktiivi, jossa kerrottiin kaikille eikä pelkästään Haasille näiden olevan säännöt. Niitä tulisi noudattaa Monzassa. Heillä oli reilusti aikaa reagoida niihin, Green huomautti Crash.netin haastattelussa.
– On täysin eri tilanne ajatella jonkun tallin käyttävän kiellettyä ratkaisua ja tehdä heille salakavala temppu kisan päätteeksi. Yleensä puhumme FIA:lle ja he selvittävät asian. Kun FIA:lta saadaan kuitenkin määräys, sitä pitää noudattaa. Jos niin ei tee, joutuu hylätyksi, Force India -pomo valotti hylkäyskäytäntöä.
Lähde: Crash.net
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Näin näet Chilen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Tiesitkö tätä? Tällainen on F1-mekaanikon palkka ja työnkuva
- Taas kolisi – F1-tulokas lähellä kilpailukieltoa
- McLaren-pomo perusteli tallimääräystä: ”Olen varma, että Oscar on sinut sen kanssa”
- Italian GP:stä Max Verstappenin ylivoimaa – Oscar Piastri osoitti urheilullisuutensa
- Rangaistukset sekoittivat pakkaa – tässä Italian GP:n lähtöjärjestys
- Tuukka Taposella tekemätön paikka F3-luokan päätöskilpailussa
- Max Verstappen taikoi kanin hatusta – hallitsevalta mestarilta uskomaton veto
- Monzaan luvassa hurja paalutaisto – päätösharjoituksessa minimaaliset erot
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- Tiesitkö tätä? Tällainen on F1-mekaanikon palkka ja työnkuva
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- McLaren-pomo perusteli tallimääräystä: ”Olen varma, että Oscar on sinut sen kanssa”
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- Williams ryhtyi toimiin – vaatii FIA:lta selvennystä Sainzin rangaistuksesta
- Tuukka Taposella tekemätön paikka F3-luokan päätöskilpailussa
- Erot kutistuivat Italian GP:n harjoituksissa – Kimi Antonelli tunaroi jälleen
- Italian GP:stä Max Verstappenin ylivoimaa – Oscar Piastri osoitti urheilullisuutensa
- Ferrarilla unelma-alku Monzassa – punaiset liput häiritsi ajoja