FIA:n kilpailujohtaja toppuutteli huolia F1-varikkomiehistöjen sääntörikkomuksista: ”Osa showta”
Kuva: Getty Images
F1-tallien varikkomiehistöjen sääntöjen vastainen liikuminen varikkoalueella puhuttaa formulapiireissä. FIA:n kilpailujohtajan Charlie Whitingin mukaan ilmiö on kuitenkin mainiota viihdettä yleisölle, josta ei kannata hermostua liikaa.
Formutallit ovat ajoittain pyrkineet hämmentämään kilpailijoitaan tuomalla varikkomiehistönsä varusteineen esille pilttuistaan, vaikka heillä ei ollut aikomustakaan ajattaa kuskejaan varikolle.
Ovelat taktiikat ovat kuitenkin ärsyttäneet osaa ja kyseisten toimintatapojen sääntöjenmukaisuus on noussut tapetille.
Periaatteessa ”varjopysähdykset” ovat kiellettyjä. F1:n sääntökirjan mukaan ”tallien henkilöstö saa olla varikkosuoralla vain hetkeä ennen kuin he työskentelevät auton parissa ja heidän on vetäydyttävä takaisin heti, kun työ on valmis”.
Racefans tiedusteli asiaa Whitingilta, jonka mukaan kyseessä ei ole kovin vakava ongelma. F1-konkari näkee tallien taktiikkavedoissa myös tärkeän puolen yleisön viihtymisen kannalta.
– Luulen sen [säännön] toimivan ihan hyvin. He kaikki pelailevat aina hieman pelejä silloin tällöin. Se on osa showta, FIA-jehu vakuutti.
Whiting myös muistutti sääntöjen olleen alunperin tarkoitettu estämään jatkuvaa varikkosuoralla päivystämistä. Hetkittäinen ulkona piipahtaminen ei ole hänen mielestään niin vaarallista.
– Sääntö on olemassa estääkseen ihmisiä hengailemasta varikolla koko ajan. Jos muistatte, heillä [varikkomiehistöillä] oli tapana olla varikkosuoralla melkein koko ajan, Whiting sanoi.
Lähde: Racefans
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Suomalainen rallin suurlupaus katosi kisoista – syynä kysta
- Kimi Räikkösen ex-pomolta hulvaton paljastus – Jäämiehen pilailu meni täydestä
- Ferrari-tähti tyrmää sääntökritiikin – ”Hauskaa ja makeeta kisaamista”
- Draamaa F1-radalla – näin Sergio Pérez ja Valtteri Bottas kommentoivat asiaa
- MM-rallin jättiyllätys sai Kalle Rovanperän herkistymään
- F1-maailmassa liikkuu hurja huhu – nyt Toto Wolf laukoi suorat sanat
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalle uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”