FIA-pomo Jean Todt hehkutti Sergio Marchionnen perintöä F1:lle

Autourheilun kattojärjestön johtaja Jean Todt ylisti keskiviikkona menehtyneen Sergio Marchionnen suurta perintöä F1-sarjalle ”kolossaalisena”.
Ferrarin ja Fiat-Chryslerin autokonsernin entinen pääjohtajana kuoli eilen vain 66 vuoden iässä.
Marchionne vaipui koomaan viime viikolla. Hänen terveydentilansa heikkeni äkillisesti muutamassa päivässä.
Miehen kuolinsyy ei ole vielä tiedossa, mutta hänen tiedettiin kärsineen olkapääleikkauksesta johtuneista komplikaatioista. Italialaiskonkarin kerrottiin myös kärsineen syövästä.
Ferrari-veteraanin yllättävä poismeno järkytti koko F1:n maailmaa. Lajiliitto FIA:n johtomiehen Todtin mukaan Marchionne jätti suuren jäljen Formula 1:n historiaan.
– Sergio saavutti kolossaalisen määrän asioita autoteollisuudessa ja moottoriurheilussa ympäri maailmaa. Hän omistautui täysin Fiat-Chryslerin kurssin kääntämiselle ja käytti kaiken energian tuodakseen Scuderia Ferrarin takaisin huipulle, Todt ylisti The Checkered Flagin mukaan.
– Hän oli herttainen, suoraselkäinen ja rohkea mies. Hän oli epätavallinen ja visionäärinen johtaja. Hänen kuolemansa on merkittävä menetys. Esitän surunvalitteluni hänen perheelleen, ystävilleen, Ferrarin ja Fiat-Chryslerin väelle koko FIA:n yhteisön puolesta, FIA-pomo sanoi.
Lähde: The Checkered Flag
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Tuukka Taposella tekemätön paikka F3-luokan päätöskilpailussa
- Max Verstappen taikoi kanin hatusta – hallitsevalta mestarilta uskomaton veto
- Monzaan luvassa hurja paalutaisto – päätösharjoituksessa minimaaliset erot
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- Erot kutistuivat Italian GP:n harjoituksissa – Kimi Antonelli tunaroi jälleen
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- Ferrarilla unelma-alku Monzassa – punaiset liput häiritsi ajoja
- Williams ryhtyi toimiin – vaatii FIA:lta selvennystä Sainzin rangaistuksesta
- Tuukka Taposen kausi huipentuu Monzan vauhtitemppeliin – tässä Italian GP -viikonlopun lähetysajat
- Sergio Perezin jättipalkasta iso paljastus
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- Williams ryhtyi toimiin – vaatii FIA:lta selvennystä Sainzin rangaistuksesta
- Rallin MM-sarjassa mieletön mestaruustaisto – tässä pistetilanne
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- Mestaruustaisto taputeltu? Näin Lando Norris kommentoi jättipettymystään
- Video: Lewis Hamiltonin rangaistukseen johtaneesta tilanteesta selvennys
- F1-tähti tulistui saamastaan rangaistuksesta – ”Aina sama kaveri”
- Erot kutistuivat Italian GP:n harjoituksissa – Kimi Antonelli tunaroi jälleen