FIA-pomo Jean Todt hehkutti Sergio Marchionnen perintöä F1:lle
Kuva: Getty Images
Autourheilun kattojärjestön johtaja Jean Todt ylisti keskiviikkona menehtyneen Sergio Marchionnen suurta perintöä F1-sarjalle ”kolossaalisena”.
Ferrarin ja Fiat-Chryslerin autokonsernin entinen pääjohtajana kuoli eilen vain 66 vuoden iässä.
Marchionne vaipui koomaan viime viikolla. Hänen terveydentilansa heikkeni äkillisesti muutamassa päivässä.
Miehen kuolinsyy ei ole vielä tiedossa, mutta hänen tiedettiin kärsineen olkapääleikkauksesta johtuneista komplikaatioista. Italialaiskonkarin kerrottiin myös kärsineen syövästä.
Ferrari-veteraanin yllättävä poismeno järkytti koko F1:n maailmaa. Lajiliitto FIA:n johtomiehen Todtin mukaan Marchionne jätti suuren jäljen Formula 1:n historiaan.
– Sergio saavutti kolossaalisen määrän asioita autoteollisuudessa ja moottoriurheilussa ympäri maailmaa. Hän omistautui täysin Fiat-Chryslerin kurssin kääntämiselle ja käytti kaiken energian tuodakseen Scuderia Ferrarin takaisin huipulle, Todt ylisti The Checkered Flagin mukaan.
– Hän oli herttainen, suoraselkäinen ja rohkea mies. Hän oli epätavallinen ja visionäärinen johtaja. Hänen kuolemansa on merkittävä menetys. Esitän surunvalitteluni hänen perheelleen, ystävilleen, Ferrarin ja Fiat-Chryslerin väelle koko FIA:n yhteisön puolesta, FIA-pomo sanoi.
Lähde: The Checkered Flag
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ferrari-tähti tyrmää sääntökritiikin – ”Hauskaa ja makeeta kisaamista”
- Draamaa F1-radalla – näin Sergio Pérez ja Valtteri Bottas kommentoivat asiaa
- MM-rallin jättiyllätys sai Kalle Rovanperän herkistymään
- F1-maailmassa liikkuu hurja huhu – nyt Toto Wolf laukoi suorat sanat
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Max Verstappen raivosi faneille Kiinan GP:n jälkeen – ”Jos pidät tästä, et tiedä lajista mitään”
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalle uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys