Huimia sanoja! Entinen Ferrarin pääjehu paljasti, mitä Michael Schumacher teki tallille – muisteli legendaarista aikakautta
Kuva: Getty Images
Entinen Ferrarin puheenjohtaja Luca di Montezemolo kehui, että Michael Schumacher oli tärkeä osa Ferrarin tallin nousua suvantovaiheesta takaisin huipulle 2000-luvulla.
Montezemolo puhui saksalaislegendan merkityksestä tallille viime viikolla Kölnissä pidetyssä Schumacherin autokokoelman avaustilaisuudessa.
– Michael on tärkeä osa elämääni. Voitimme monia kisoja. Luulen, että vain Niki Lauda oli yhtä tärkeä kuin Michael urallani, koska voitimme myös Nikin kanssa paljon kilpailuja 70-luvulla.
Yksi tekijä nostaa Schumacherin Ferrari-pomon mukaan jopa hitusen Laudaa tärkeämmäksi hahmoksi tallin lähihistoriassa.
– Michaelin kanssa se oli erilaista, sillä aloitimme pohjalta, ruohonjuuritasolta. Kun päätimme palkata hänet vuonna 1996, se oli juuri oikea hetki sille. Olimme juuri tuoneet yhteen Jean Todtin, Ross Brawnin ja Rory Byrnen. Jos olisimme palkanneet Michaelin aiemmin, hänen olisi ollut mahdotonta voittaa, Montezemolo muisteli.
– Kun voitimme ensimmäisen kisan vuonna 1996 hänen ensimmäisenä vuonaan sateisena päivänä Barcelonassa, ajattelin, että ”nyt olemme vihdoin erittäin lähellä todella tärkeän aikakauden alkua”, Ferrari-jehu tunnelmoi.
Lähde: Racefans
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kimi Räikkösen ex-pomolta hulvaton paljastus – Jäämiehen pilailu meni täydestä
- Ferrari-tähti tyrmää sääntökritiikin – ”Hauskaa ja makeeta kisaamista”
- Draamaa F1-radalla – näin Sergio Pérez ja Valtteri Bottas kommentoivat asiaa
- MM-rallin jättiyllätys sai Kalle Rovanperän herkistymään
- F1-maailmassa liikkuu hurja huhu – nyt Toto Wolf laukoi suorat sanat
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Kuva: Valtteri Bottas yksityiskoneessa F1-supertähtien kanssa – yksi kuitenkin puuttui
- MM-ralli palaa Skotlantiin – edellisestä kisasta yli 30 vuotta
- SuomiF1 Podcast: F1-kuskin raju kohtelu nousi jälleen esiin – ”Sinä olet ongelma”
- Kipuihin Kiinan GP:n keskeyttänyt Fernando Alonso pitää huumoria yllä: ”Häviämme akkumestaruuskilpailun”
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalle uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys