Käsittämätön kisa Bakussa: Valtteri Bottas jäi jo alussa kierroksella – nousi toiseksi loppusuoralla!
Kuva: Getty Images
Valtteri Bottas nousi uskomattomalla tavalla Bakun GP:ssä toiseksi vielä loppusuoralla. Kilpailun toisessa mutkassa Valtteri Bottas ja Kimi Räikkönen kolaroivat keskenään. Tämän seurauksena Bottas tippui kilpailussa viimeiseksi ja jäi muista kierroksella.
Käsittämättömän kilpailun voittoon ajoi Daniel Ricciardo, joka starttasi kymmenennestä ruudusta. Australialainen oli jo valmis keskeyttämään kisan alkupuolella, koska hänellä oli autossaan jarruongelmia.
Kolmanneksi ajoi sensaatiomaisella suorituksella kanadalainen teinikuski Lance Stroll. Bottas ajoi vimmatusti kanadalaista takaa kilpailun lopun ja ohitti uskomattomalla tavalla hänet loppusuoralla vain metrejä ennen maaliviivaa.
Sebastian Vettel oli kilpailussa neljäs ja Lewis Hamilton viides. Kaksikko jäi kauaksi kärjestä, kun he joutuivat käydä varikolla ylimääräisen kerran. Hamilton turvallisuussyistä ja Vettel rangaistuksen muodossa. Lue lisää aiheesta täältä.
Kimi Räikkösen kilpailu meni rengasrikon vuoksi piloille. Räikkönen keskeytti kilpailun jo kertaalleen, mutta kilpailu keskeyttettiin romun takia. Keskeytyksen aikana Räikkösen auto saatiin takaisin kuntoon ja hän pääsi jatkamaan. Hän kuitenkin keskeytti viisi kierrosta ennen loppua kisan viimeiseltä sijalta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Formula 1 – televisiointi
- Formula 1 – kausi 2026
- MM-ralli – kausi 2026
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Super Formula – kausi 2026
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- Kalle Rovanperä jäi formulatesteissä jumboksi – tallipäällikkö paljasti syyn
- Rallin MM-sarjaan palaava talli paljasti kuljettajansa
- Tässä ovat F1-kuskien palkat kaudella 2025 – kärjessä Max Verstappen ja Ferrari-kuskit
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan