Renaultille uusi etusiipi: ”Autosta tulee paljon parempi kisavauhdeissa”
Kuva: Getty Images
Renaultilla uskotaan, että heidän Bahrainin testeissä kokeilemansa uusi etusiipi tulee ratkaisemaan heidän ongelmansa kilpailuvauhdeissa.
Nico Hülkenberg oli sekä Kiinan että Bahrainin aika-ajossa seitsemäs, mutta Bahrainin yhdeksäs sija on Renaultin ainoa pistesija tällä kaudella.
Renault ei ole onnistunut yhdessäkään kilpailussa kuten aika-ajoissa.
– Me tiedämme tarkkaan, mistä tämä johtuu, emmekä elä missään harhamaailmassa. Aika-ajot ovat koko ajan parempia kuin kilpailut, syy on autossa, sanoo Renaultin tekninen johtaja Bob Bell Motorsport.comille.
– Ymmärrämme asian, ja siksi tuomme uusia osia, jotka parantavat jousitusta ja aerodynamiikkaa. Testasimme niitä Bahrainissa, yksi on uusi etusiipi. Näiden avulla uskomme, että autoon tulee enemmän aerodynamiikkaa ja se on vakaampi sekä parempi ajettava kilpailuvauhdeissa.
– Ongelma ei ole ilmennyt yhdellä nopealla kierroksella, koska uusi rengas auttaa siinä aerodynaamisesti. Pidemmillä stinteillä ongelma nousee esiin, Bell kertoi.
– Meillä on kyllä vauhtia, sen aika-ajot ovat osoittaneet. Avainkysymys on, kuinka vauhtia saadaan ylläpidettyä kilpailutilanteessa.
Tiimin toimitusjohtaja Cyril Abiteboul myöntää hänkin ongelmat.
– Kärsimme yhä monella osa-alueella siitä, että edellisten omistajien aikana auton kehitystyö oli jäissä melkein 18 kuukautta. Hyvän downforcen ansiosta olemme olleet selkeästi parempia kuin viime kaudella, sen sijaan oikeiden rengaslämpötilojen löytäminen on ollut meille auton balanssin lisäksi ongelma.
LUE MYÖS:
- Max Verstappen kiehahti toimittajan jossittelusta: ”Nytkö sinä virnuilet siellä?”
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin