Insinööri muisteli nuorta F1-tähteä – ”Jätti jokaisen sanattomaksi”
Kuva: Getty Images
Toro Rosson pääsuunnittelijana tällä hetkellä toimiva Luca Furbatto sanoo F1-maailman kuumimmaksi nimeksi nousseen Daniel Ricciardon näyttäneen poikkeuksellista lahjakkuutta jo ennen kuluvaa kautta, vaikka se ei aina kotikatsomoihin asti näkynytkään.
Nyt kolminkertainen GP-voittaja ja Sebastian Vettelin kaataja oli alusta asti sekä taitava että älykäs kuljettaja.
– 300 km/h vauhdissa hänellä oli yhä aikaa miettiä auton hallintaa, mikä on suurille kuljettajille tyypillinen ominaisuus, Furbatto sanoo Autosprint-lehden tuoreessa numerossa.
Ricciardon tekninen palaute oli laadukasta, mikä erotti hänet muun muassa Toro Rosson tallikaveristaan:
– Toinen kaveri [Jean-Eric Vergne] oli varsin rajoittunut palautteessaan, joten Daniel oli aina mittatikku.
– Olin huomannut, että kuljettajat, jotka antavat paljon tietoa, eivät kuitenkaan välttämättä ole nopeimpia. Mutta epäilykseni kaikkosivat pian: aika-ajokierros Bahrainissa 2012 jätti jokaisen sanattomaksi, insinööri muisteli aussin kuutosruutua Vergnen oltua 11 sijaa alempana.
Kehitystä tapahtui jo ennen kautta 2013. Toissakaudella Ricciardolla oli nimittäin yhä parannettava useilla osa-alueilla.
– Heikkouksia oli: kisan alun hallinta [oli yksi]. Hän usein starttasi heikosti tai menetti sijoja ensimmäisellä kierroksella, Furbatto sanoi.
– Siinä samassa Bahrainin kisassa 2012 hän menetti alussa 7-8 sijaa ja oli jälkeenpäin lohduton, vihainen itselleen. Toinen heikkous oli varikkoboksiin tulo: hän saattoi ajaa sivulle tai 40 senttia liian lyhyeksi tai pitkäksi.
– Talven testeissä 2013 hän näytti olevansa paljon päättäväisempi. Kenties Mark Webber oli kertonut Red Bull -mahdollisuudesta, mutta oli selvää, että hän kypsyi nopeasti.
LUE MYÖS:
- Valtteri Bottas väläytti vauhtiaan – sitten auto roihahti liekkeihin
- MM-rallissa hirvittävä vaaratilanne – ”Toivon, että ette astu enää yhdellekään erikoiskokeelle”
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- EK5: Sami Pajarille valtava takaisku – Ford-kuski nappasi uransa ensimmäisen pohja-ajan
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Valtteri Bottas sai hyviä uutisia ennen Itävallan GP:tä – yksi huoli silti varjostaa Cadillacia
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Lewis Hamiltonin mestaruushaaveille lisäpotkua? Ferrari tuomassa ”salaisen aseensa” Itävallan GP:hen
- Maailman huiput jäivät nuolemaan näppejään Yhdysvalloissa – suomalaiskuski juhli uransa suurinta voittoa
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Valtteri Bottas nimesi suurimman ongelmansa Cadillacin ratissa
- Robin Räikkönen: ylivoimainen näytös!
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Kova F1-huhu: Red Bullin suojatti nousemassa kuninkuusluokkaan
- Jättiuutinen rallin MM-sarjasta – pääluokan tulevaisuus sai ratkaisun
- Lewis Hamiltonin mestaruushaaveille lisäpotkua? Ferrari tuomassa ”salaisen aseensa” Itävallan GP:hen
- Suomen formulalupaus dominoi Italiassa – kolme voittoa viikonloppuna
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön