Tämä F1-tilasto synkkää luettavaa Räikköselle ja Kovalaiselle
Kuva: Getty Images
Tänä vuonna F1-sarjassa on nähty jo 280 ohitusta. Yhtä osakilpailua kohden määrä on suurempi kuin jopa viime kaudella, jolloin DRS-otettiin ensi kerran käyttöön, kertoo TotalRace.
Yksittäisistä kuljettajista (katso tilasto tästä) kaksi parasta ohittajaa ovat olleet McLarenin Jenson Button ja Toro Rosson Daniel Ricciardo – molemmat ovat onnistuneet siinä 19 kertaa. Jälkimmäinen tosin on tullut itse ohitetuksi peräti 24 kertaa, mikä on myös omassa kategoriassaan korkein luku. Button sen sijaan on ohitettu ainoastaan kahdesti ja jakaa tältä osin kärkipaikan tallikaverinsa Lewis Hamiltonin kanssa.
Suomalaiset ovat olleet ohituksissa keskimäärin kärsijän osassa. Kimi Räikkönen on tehnyt 12 ohitusta ja tullut ohitetuksi itse 14 kertaa. Sijamenetyksistä leijonan osa tuli tietenkin Shanghain osakilpailun lopussa. Heikki Kovalaisen vastaavat luvut puolestaan ovat 9 ja 12. Molemmat häviävät ohituksissa tallikavereilleen – Räikkönen sekä voitetuissa että kärsityissä ohituksissa.
Heikoimmin 1 vastaan 1 -taisteluissa ovat pärjänneet yllätyksettömästi HRT-miehet Pedro de la Rosa ja Narain Karthikeyan, joista kumpikaan ei vielä ole saanut ohitusta nimiinsä, mutta molemmat ovat olleet vastaanottavana osapuolena 16 kertaa.
LUE MYÖS:
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Juha Rytkönen teki huiman nousun EM-hopealle – ”En olisi uskonut”
- Rallicross EM 2026: Pisteet, kuskit ja uutiset
- Drift Masters 2026: Pisteet, kuskit ja uutiset
- Drifting SM 2026: Pisteet ja uutiset
- Uusi F1-rata sai tylyn vastaanoton – muutoksia luvassa jo ensi kaudeksi
- Valtteri Bottas jäi hännille – yksi ongelma nousi jälleen esiin
- Tuukka Taposen tulevaisuudesta ikävä paljastus – ”Ollaan huonossa tilanteessa”
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Chilen MM-rallin perjantain aikataulu ja tv-lähetykset
Tänä vuonna F1-sarjassa on nähty jo 280 ohitusta. Yhtä osakilpailua kohden määrä on suurempi kuin jopa viime kaudella, jolloin DRS-otettiin ensi kerran käyttöön, kertoo TotalRace.
Yksittäisistä kuljettajista (katso tilasto