17-vuotias suomalaisyllättäjä säväytti jälleen – suomalaisille tuplapodium Unkarissa
Rallicrossin EM-sarjan toinen osakilpailu ajettiin viikonloppuna Unkarin Nyirádissa, jossa suomalaiskuljettajat olivat vahvassa vireessä.
Kilpailun voittoon kaasutteli norjalainen Andreas Bakkerud, mutta suomalaiskuljettajat pitivät huolen siitä, että palkintokorokkeella nähtiin vahva sinivalkoinen edustus. Juha Rytkönen ajoi toiseksi ja Joni Turpeinen kolmanneksi
Rytkönen oli kilpailun jälkeen tyytyväinen viikonlopun antiin.
– Maistuu superhyvältä. Tulin tänne tavoittelemaan juuri tätä tulosta, ja onnistuin siinä. Kaikki sujui hyvin. Ainoa harmitus oli lauantain sateessa menetetty sisäradan lähtöpaikka, mutta muuten olen erittäin tyytyväinen tekemiseeni, Rytkönen kertoi The Red RX:n tiedotteessa.
Turpeisen vahva alkukausi sai jatkoa
17-vuotias Turpeinen jatkoi vakuuttavia otteitaan nappaamalla jo toisen peräkkäisen palkintokorokesijoituksensa. Myös kauden avauskilpailussa Latviassa suomalaislupaus sijoittui kolmanneksi.
Turpeinen saapui Nyirádiin ilman aiempaa kokemusta radasta, mutta sopeutui olosuhteisiin nopeasti.
– Hyvältä tuntuu. En olisi uskonut ennen viikonloppua, että tällainen tulos on mahdollinen, koska rata oli minulle täysin uusi. Sain nopeasti juonesta kiinni, ja sen jälkeen vauhti löytyi, Turpeinen summasi tiedotteessa.
Kahden ensimmäisen osakilpailun jälkeen Turpeinen on noussut yhdeksi Euro RX1 -luokan suurimmista yllättäjistä. Kaksi peräkkäistä podiumsijoitusta on ylittänyt myös hänen omat odotuksensa.
– On hienoa olla palkintokorokkeella molemmissa kauden kisoissa. Tuntuu vieläkin hieman epätodelliselta.
Suomalaistiimi juhli kolmoisvoittoa
Nyirádin viikonloppu oli myös suomalaiselle SET Promotionille täydellinen onnistuminen. Tallin kuljettajat valtasivat kilpailun kolme kärkisijaa samaan aikaan, kun Volkswagenin kärkinimet Johan Kristoffersson ja Ole Christian Veiby jäivät palkintokorokkeen ulkopuolelle.
Kolmoisvoitto oli vahva osoitus suomalaistiimin kilpailukyvystä EM-sarjan huipputasolla.
– Kolme autoa SET Promotionin huollossa ja kaikki podiumilla. Parempaa viikonloppua on vaikea toivoa, Turpeinen iloitsi.
Rallicrossin EM-sarja jatkuu heinäkuun alussa Ruotsin legendaarisella Höljesin radalla.
Kahden osakilpailun jälkeen Turpeinen on Euro RX1 -luokan pisteissä neljäntenä, kun taas Rytkönen löytyy taulukosta viidenneltä sijalta.
Pistetilanne Euro RX1-luokassa:
1. Andreas Bakkerud NOR 65p
2. Johan Kristoffersson SWE 64p
3. Ole Christian Veiby NOR 54p
4. Joni Turpeinen 53p
5. Juha Rytkönen 48p
6. Casper Jansson SWE 26p
7. Patrick O’Donovan IRL 26p
8. Andor Trepák HUN 17p
9. Damian Litwinowicz POL 13p
10. Zoltan Koncseg HUN 11p
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Lähde: F1:ssä muhii jättisopimus – Williams ei halua luopua tähdestään
- Valtteri Bottaksen pomo sai kenkää – korvaaja nimetty
- Hollannin GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Ismo Leikola ajoi ensimmäisen MM-rallinsa – ”Tämä ei jää tähän”
- Uuden MM-rallin reittejä testattiin jo – Elfyn Evans: ”Paikoin jopa liian nopea”
- SM-ralli Kitee 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat ja televisiointi
- Suomen MM-ralli keräsi jälleen valtavan yleisön
- Saksan Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Rico Salmela nousi kohisten – suomalaislupaukselle vahva tulos Silverstonessa
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Saksan Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Ismo Leikola ajoi ensimmäisen MM-rallinsa – ”Tämä ei jää tähän”
- Uuden MM-rallin reittejä testattiin jo – Elfyn Evans: ”Paikoin jopa liian nopea”
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- SM-ralli Kitee 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat ja televisiointi