Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
Suomalaiskuljettaja Valtteri Bottas oli Japanin GP:n aika-ajojen 20:s. Vaikka tällä kertaa tallikaveri ehti edelle, löytyi Bottaksen Cadillac-uran kolmannesta aika-ajopäivästä runsaasti positiivisia asioita.
Jo perjantaina suomalaiskonkari oli tyytyväinen siihen, että pelkkien ongelmien ratkomisen sijaan ainakin Bottaksen puolella pilttuuta pystyttiin keskittymään puhtaasti säätöihin sekä auton suorituskyvyn optimointiin.
– Sama homma jatkui, ettei ollut mitään isompia ongelmia ja pystyttiin keskittymään ihan tekemiseen. Tuntui, että saatiin tiiminä kaikki irti, että tossa me nyt ollaan. Selvä ero eteenpäin, mutta on ainakin vielä takana kaksi autoa, summasi Bottas aika-ajoja Viaplaylle.
Positiivista oli laitteiden pelittämisen lisäksi se tosiasia, että ero muihin ei ollut Kiinan GP:n jälkeen ainakaan revähtänyt, vaan jopa päinvastoin. Sunnuntain teesi on jälleen selvä: Molemmat autot maaliin.
– Semmoinen fiilis, että ollaan parannettu Kiinasta vauhtia. Tässä alkukaudesta varmasti tapahtuu ja kaikki ei tuu tulemaan maaliin. Kahdella autolla maaliin ja mahdollisimman nopeasti, mutta vaikea tuolta on mitään ihmeitä tehdä, ennakoi suomalainen Japanin GP:tä.
”Ensimmäinen kerta”
Australiassa ja Kiinassa Cadillacin ajosessiot ovat olleet todella rikkonaisia ja aina varikolle palatessa laitteita on pitänyt fiksailla. Suunta on kuitenkin oikea ongelmien vähentyessä ja itse ajamiseen pystytään keskittymään jatkuvasti enemmän.
– Tänään oli itse asiassa ensimmäinen kerta kaikista kisaviikonlopuista, kun minun puolella pilttuuta ei ollut ainuttakaan ongelmaa, fiilisteli Bottas.
Japanin GP käynnistyy sunnuntaina kello 08:00 Suomen aikaa.
LUE LISÄÄ
- Robin Räikkönen joutuu kovaan kouluun – Red Bull -akatemia ollut vuosien saatossa tuulinen paikka
- Katso video: Kalle Rovanperän unelmaprojekti julki!
- Max Verstappen vahvistaa: neuvottelut Mercedeksen ja McLarenin kanssa olivat vakavia
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Paraguayn tapahtumat toivat muutoksen – Chilen MM-rallissa poikkeusjärjestely
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?