Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
Suomalaiskuljettaja Valtteri Bottas oli Japanin GP:n aika-ajojen 20:s. Vaikka tällä kertaa tallikaveri ehti edelle, löytyi Bottaksen Cadillac-uran kolmannesta aika-ajopäivästä runsaasti positiivisia asioita.
Jo perjantaina suomalaiskonkari oli tyytyväinen siihen, että pelkkien ongelmien ratkomisen sijaan ainakin Bottaksen puolella pilttuuta pystyttiin keskittymään puhtaasti säätöihin sekä auton suorituskyvyn optimointiin.
– Sama homma jatkui, ettei ollut mitään isompia ongelmia ja pystyttiin keskittymään ihan tekemiseen. Tuntui, että saatiin tiiminä kaikki irti, että tossa me nyt ollaan. Selvä ero eteenpäin, mutta on ainakin vielä takana kaksi autoa, summasi Bottas aika-ajoja Viaplaylle.
Positiivista oli laitteiden pelittämisen lisäksi se tosiasia, että ero muihin ei ollut Kiinan GP:n jälkeen ainakaan revähtänyt, vaan jopa päinvastoin. Sunnuntain teesi on jälleen selvä: Molemmat autot maaliin.
– Semmoinen fiilis, että ollaan parannettu Kiinasta vauhtia. Tässä alkukaudesta varmasti tapahtuu ja kaikki ei tuu tulemaan maaliin. Kahdella autolla maaliin ja mahdollisimman nopeasti, mutta vaikea tuolta on mitään ihmeitä tehdä, ennakoi suomalainen Japanin GP:tä.
”Ensimmäinen kerta”
Australiassa ja Kiinassa Cadillacin ajosessiot ovat olleet todella rikkonaisia ja aina varikolle palatessa laitteita on pitänyt fiksailla. Suunta on kuitenkin oikea ongelmien vähentyessä ja itse ajamiseen pystytään keskittymään jatkuvasti enemmän.
– Tänään oli itse asiassa ensimmäinen kerta kaikista kisaviikonlopuista, kun minun puolella pilttuuta ei ollut ainuttakaan ongelmaa, fiilisteli Bottas.
Japanin GP käynnistyy sunnuntaina kello 08:00 Suomen aikaa.
LUE LISÄÄ
- Drift Masters: Krisse Aalto teki historiaa Ahvenistolla – seitsemän suomalaista Top 32:een
- Suomen Drift Masters 2026: Tulokset
- Suomen Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Robin Räikkösen otteet vakuuttavat – asiantuntija antoi arvionsa IS:lle
- Lauri Heinosen kotikisa oli jo vaarassa – kilpakumppani pelasti viime hetkellä
- Christian Horner paljasti, mikä saisi hänet palaamaan F1-varikolle
- Kova vahvistus kotimaiseen ralliin – Hyundai-tähti saapuu Tampereelle
- F1-floppitalli tuomassa vihdoin jättimäisen päivityspaketin – ”Kuskeille hymy takaisin huulille”
- Yle: EM-ralli toisi miljoonapotin Itä-Suomeen – suunnitelmat etenevät
- McLaren-kuski pyytää potkuja F1-tehtävistä – ”En oikeastaan välitä enää”
- McLaren-kuski pyytää potkuja F1-tehtävistä – ”En oikeastaan välitä enää”
- Lauri Heinosen kotikisa oli jo vaarassa – kilpakumppani pelasti viime hetkellä
- Suomen Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Suomen Drift Masters 2026: Tulokset
- Tuomaristolta kova päätös – Valtteri Bottas nousi lopputuloksissa
- Lähde: Jymysiirto vireillä – F1-tähdet vaihtamassa paikkoja keskenään
- Lewis Hamilton povaa Mercedekselle rangaistuksia – ”Meille ratkaisevan tärkeää”
- FIA suunnittelee suurta F1-uudistusta – myös tankkaus voi palata
- Robin Räikkösen otteet vakuuttavat – asiantuntija antoi arvionsa IS:lle
- Kova vahvistus kotimaiseen ralliin – Hyundai-tähti saapuu Tampereelle