Cadillac asettaa maltilliset tavoitteet debyyttikauteen – Valtteri Bottas saa vain haaveilla pistesijoista?
Formula 1 -sarjassa tulevalla kaudella debytoiva Cadillac asettaa maltilliset ja varsin realistisen kuuloiset tavoitteet heidän alkutaipaleelleen.
Merkittävien teknisten sääntömuutosten myötä Cadillacin liittyminen tapahtunee oivaan aikaan, mutta siitä huolimatta tulokastalli antaa monessa asiassa kokeneemmille tiimeille runsaasti tasoitusta. Toimitusjohtaja Dan Towriss tiedostaa haasteen sekä kertoo tavoitteidenkin olevan sen mukaiset.
– Minulle pisteet olisivat melko mielivaltainen tavoite, kertoo Towriss motorsportin haastattelussa.
Cadillac-pomon jatkaa, että olisi mukava nähdä heidän pätkivän joitakin autoja radalla. Sen lisäksi tavoitteena on panostaa luotettavuuteen ja rakentaa sitä kautta myös vauhtia kauden aikana autoonsa.
– Katsomme tätä pidemmällä tähtäimellä ja keskitymme siihen, jatkaa Towriss.
Toimitusjohtajan sanat eivät nostata suomalaisfanien fiiliksiä Valtteri Bottaksen tehdessä paluun kisakuljettajaksi. Optimistisimmatkin veijarit saavat todennäköisesti nähdä karun realiteetin debyyttitallin väistämättä kokiessa kaikenlaisia kasvukipuja.
– Pisteisiin keskittyminen edustaisi lyhyen tähtäimen ajattelua. Me aiomme olla tässä lajissa menestyksekkäitä pitkällä aikavälillä, linjaa Towriss.

LUE MYÖS: Valtteri Bottaksen F1-auto esiteltiin Super Bowlissa – tällainen on Cadillacin väritys
Cadillacin alkutaival on kuitenkin ollut yllättävänkin mutkaton, sillä auto oli hyvissä ajoin valmiina, siinä missä esimerkiksi Aston Martin sekä Williams myöhästyivät Barcelonan shakedown-testeistä. Jälkimmäisenä mainittu ei saanut uutta kilpuriaan ollenkaan radalle.
– Barcelonassa vain testasimme järjestelmiä, sillä kaikki mitä rakennamme, teemme sen ensimmäistä kertaa. Keskitymme todella luotettavuuteen ja katsomme sitten kuinka suroituskykyä irtoaa, jatkaa Towriss.
Kirvestä ei ole kuitenkaan heitetty täysin kaivoon, sillä Cadillac-pomo valaa uskoa Bottaksen ja Sergio Perezin taistelevan muitakin kuin toisiaan vastaan.
– Kun saamme enemmän dataa, tulemme kehittämään tätä autoa nopeasti. Odotamme ehdottomasti kisaavamme muita tiimejä vastaan. Katsotaan miten asiat lutviutuu, sillä ilmassa on paljon vastaamattomia kysymyksiä, pyöritteli Towriss.
LUE MYÖS: Viralliset talvitestit käyntiin tällä viikolla – tässä testipäivien aikataulu
LUE LISÄÄ
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Palkintopallilla hulvaton moka – Kimi Räikkönen Kiinan GP:n voittajaksi
- Kyynelten sunnuntai moottoriurheilussa – Takamoto Katsuta ja Kimi Antonelli liikuttuivat voittojensa jälkeen
- Japanin GP 2026 – F1 | Aikataulu, tv, tulokset
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Vahvistus: F1-sarja jää pitkälle tauolle
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalla uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia