Katastrofaalinen viikonloppu – tekniikka petti Tuukka Taposen jälleen
Suomen formulalupaus Tuukka Taposen Espanjan GP -viikonlopusta ei jäänyt käteen mitään.
Taposen lauantainen sprinttikilpailu meni pilalle kytkimen hajottua startissa ja sunnuntain pääkilpailussa näytti jo hetken siltä, että pistepussukat täyttyvät mukavasti. Tekniikka petti Taposen kuitenkin jälleen, kun ART-kilpuriin iski vaihteistovika. Suomalainen oli saanut upean startin kilpailulleen, kun hän nousi yhdeksännestä ruudusta neljänneksi.
Lohjalainen tipahti yhtäkkiä koko joukon viimeiseksi, jonka jälkeen laitteet alkoivat jälleen laukkaamaan. Pisteille ei kuitenkaan ollut enää mitään asiaa ja maalissa suomalainen löytyi sijalta 19. Taposelle tulikin viikonlopusta pyöreät nolla pistettä ja pistekärki Rafael Camaran marssiessa voittoon, voidaan Taposen osalta unohtaa haaveet tällä kaudella F3-sarjan voitosta. Himmeämmistä mitaleista on kuitenkin vielä realistista taistella.
ART-tallin vauhti on muutenkin sakannut koko alkukauden esimerkiksi kärkitiimi Tridenttiin verrattuna. Siitä huolimatta Taponen on monesti repinyt maksimit irti kalustosta. Ennen Espanjan viikonloppua Taponen oli kerännyt suurimman osan tiiminsä pisteistä. Jos jotakin positiivista jäi sunnuntaista käteen, niin ainakin suomalaisen tallikaverit olivat kärkikymmenikössä, joten luotettavuus kuntoon ja seuraavissa kisoissa jälleen kärkitaisteluun takaisin.
Taponen jatkaa pistetaulukossa viidentenä ja eroa Camaraan kärjessä on jo 54 pistettä. F3-sarjassa ajetaan kilpaa seuraavan kerran vasta kesäkuun viimeisenä viikonloppuna Itävallassa.
LUE LISÄÄ
- Max Verstappen jäi kauas kärjestä GT3-auton ratissa
- Lähde: Hyundain tulevaisuus rallin MM-sarjassa ratkeamassa
- Rallin SM-sarjaan historiallinen uudistus – ensi kaudella kisataan Suomen ulkopuolella
- Toto Wolff syyttää itseään Mercedeksen kohutilanteesta
- Red Bullin siivet katkeamassa: F1-sarja harkitsee rajua sääntömuutosta
- Lewis Hamilton ulos Ferrarilta? Nämä kaksi kuskia kilpailevat britin ajopaikasta
- Tuukka Taposen uralle loistouutinen
- Maailmanmestari nosti esiin huolen ensi kauden WRC-autoista – ”Voi yllättää”
- Red Bullin junioritallissa kytee ongelma – asiantuntijalta suoraa puhetta
- Vahvistus: Haas kiinnitti Ferrarin brassilupauksen
- Uransa päättänyt Esapekka Lappi palasi heti rallin pariin
- F1-sarjasta tervetullut vahvistus: V8-moottoreiden paluu aikaistuu
- Jari-Matti Latvala: iso paljastus Kalle Rovanperästä!
- Kalle Rovanperällä oli seuraa lauantaina – päivitteli kuulumisiaan Monacosta
- Robin Räikkönen paketoi menestyksekkään kautensa – ”Olen valmis ensi vuoteen”
- Yllättävä lopputulos: Sami Pajari taipui suomalaiskonkarille!
- Valtteri Bottakselta erikoinen väite Cadillacista – ”Parempi kuin Mercedeksellä”
- Thierry Neuville ei aja täyttä MM-kautta 2027 – näin hän perustelee ratkaisuaan
- Valtteri Bottakselle huudetaan potkuja – suomalainen ymmällään
- Lewis Hamiltonilta suora viesti tiimiradioon Singaporen kilpailun jälkeen