F1-sarjassa muhii uusi yllätys – Ferrari-pomolta uhmakas kommentti
Ferrarin tallipäällikkö Frederic Vasseur jakoi uhmakkaita kommentteja sunnuntaisen Hollannin GP:n jälkeen.
Ennen F1-sarjan kesätaukoa vauhtiaan etsinyt italialaistalli oli Zandvoortin kilpailussa odotettua vahvemmassa kyydissä. Charles Leclerc onnistui nousemaan palkintokorokkeelle ja piti muun muassa McLarenin Oscar Piastrin takanaan. Sen lisäksi Carlos Sainz nousi kymmenennestä ruudusta viidenneksi.
Viaplayn F1-asiantuntija Toni Vilanderin haastattelema Vasseur antoi ymmärtää ennen Hollannin GP:tä, että heiltä on lupa odottaa lähitulevaisuudessa enemmänkin. Ferrari tuo ison päivityspaketin ensi viikonlopun Italian GP:seen ja Ferrari-pomon mukaan he ovat edelleen mukana tämän kauden mestaruustaistossa.
– Red Bull dominoi alussa, sitten meillä meni hyvin ja lopulta Mercedekselläkin. Se tulee olemaan vuoristorataa loppuun saakka, kommentoi Vasseur Corriera Della Sellalle.
– Olemme voittaneet kisoja tänä vuonna ja potentiaali on olemassa meidän virheistämme huolimatta. Sen lisäksi kehitys kauden 2025 auton kanssa etenee hyvin, tuumasi Ferrari-pomo.
Edellisen osakilpailun ylivoimaisesti vienyt McLaren-talli osoitti jo aiemmin, että kehityskilpailun onnistuessa tulokset saattavat äkkiseltään parantua huomattavasti. Sen lisäksi Ferraria voi odottaa jälleen kotikamarallaan voittotaistoon, sillä menneisyydessäkin talli on syystä tai toisesta pärjännyt Monzassa, vaikka muualla olisi mennyt vähän heikommin.
Ferrarin paluu kilpaan kirkkaimman kärjen kanssa toisi jälleen mukavan yllätysmausteen kuluvan kauden heittelyyn tiimien välisessä suorituskyvyssä. Italialaistalli on hieman heikommasta jaksosta huolimatta edelleen kolmantena valmistajien MM-sarjassa ja ero yskähtelevään Red Bulliin on 64 pistettä.
LUE LISÄÄ
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Juha Rytkönen teki huiman nousun EM-hopealle – ”En olisi uskonut”
- Rallicross EM 2026: Pisteet, kuskit ja uutiset
- Drift Masters 2026: Pisteet, kuskit ja uutiset
- Drifting SM 2026: Pisteet ja uutiset
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”
- Chilen MM-rallin perjantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Lopputulokset