Siinä ei kauaa mennyt – Sergio Perez vaarassa menettää Red Bull -paikkansa
Red Bull -konkari Sergio Perez allekirjoitti hieman yli kuukausi sitten kahden vuoden (1+1) jatkosopimuksen energiajuomatallin kanssa.
Monet ihmettelivät itävaltalaistiimin ratkaisua, sillä meksikolaisen kuluvan kauden taso ei ole päätä huimannut. Perezin alamäki on ollut jatkosopimuksen allekirjoitettua jyrkkää alamäkeä ja konkarikuskin sopimuksessa raportoitiinkin olevan jonkinlaisia suorituskykypykäliä.
Edellisviikonlopun Itävallan GP oli jälleen surkea esitys Pereziltä, vaikka hänellä seliteltiinkin olleen vaurioita autossaan läpi kilpailun. Tallikaveri Max Verstappen koki rengasrikon ja menetti aikaa kaiken kaikkiaan noin 50 sekuntia, mutta oli silti maalissa 17 sekuntia ennen Pereziä.
Siinä missä Verstappen on jatkuvasti ollut voittotaistossa ja voittanutkin kilpailuja, on meksikolaisen saldo edellisestä neljästä kilpailusta vaivaiset 11 pistettä. Hollantilaismestarin pisteet ovatkin pitäneet Red Bullin valmistajien sarjassa edelleen tuntuvassa johdossa, mutta kilpailijoiden kiriessä tämä ei välttämättä kestä koko loppukautta.
Esimerkiksi junioritalli Racing Bullsin kuskien Yuki Tsunodan ja Daniel Ricciardon pistesaaliit ovat edellisissä kisoissa täysin verrattavissa paremmalla kalustolla ajavaan Pereziin. Sen lisäksi keskimääräinen lähtöruutu on RB-kuljettajilla parempi kuin meksikolaiskonkarilla.
Kaikki nämä ynnättynä ja tuoreesta jatkopahvista huolimatta Perez on jälleen kerran vaarassa menettää paikkansa energiajuomatallissa. Tsunodan tai Ricciardon kykenee nostamaan hetkenä minä hyvänsä ykköstalliin ilman sopimusteknillisiä venkoiluja.
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Formula 1 – televisiointi
- Formula 1 – kausi 2026
- MM-ralli – kausi 2026
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Super Formula – kausi 2026
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- Rallin MM-sarjaan palaava talli paljasti kuljettajansa
- Kalle Rovanperä jäi formulatesteissä jumboksi – tallipäällikkö paljasti syyn
- Rallin MM-sarjaan palaava talli paljasti kuljettajansa
- Tässä ovat F1-kuskien palkat kaudella 2025 – kärjessä Max Verstappen ja Ferrari-kuskit
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- Kalle Rovanperälle heti takaisku formulatesteissä – näin suomalainen kommentoi asiaa
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan