Sami Pajari nappasi uransa ensimmäisen voiton rallin MM-sarjan pääluokassa hallitsemalla Viron MM-rallia alusta loppuun.

Suomalainen voitti 18 erikoiskokeesta peräti 12 ja juhli voittoa 19,5 sekunnin erolla.

Maalissa päällimmäisenä tunteena oli valtava helpotus.

– Oli mahtavaa päästä maaliin. Ilo ja helpotus olivat todella suuret. Yleensä maalin jälkeen ehtii vielä rauhassa jutella Markon (Salminen) ja tiimin kanssa ennen pysähdystä, mutta tällä kertaa stopille oli todella lyhyt matka. Kaikki näyttivät peukkua, joten ajattelimme, että ehkä me voitimme. Sitten hypättiin auton katolle juhlimaan, Pajari kertoi DirtFishille.

Vaikka tuloslista antoi ymmärtää, että Pajari hallitsi kilpailua suvereenisti, hänen mukaansa tilanne ei tuntunut ratin takana lainkaan yhtä helpolta.

– Voitimme 12 erikoiskoetta, joten ulospäin se näytti dominoivalta. Todellisuudessa erot olivat kuitenkin koko ajan pieniä. Vaikka voitimme pätkiä, marginaalit olivat usein vain muutaman sekunnin, joten paine säilyi koko ajan.

– Yhtään isompaa virhettä ei saanut tehdä, koska silloin olisi voinut menettää koko johdon. Vielä viimeiselläkin erikoiskokeella piti ajaa täysillä, eikä missään vaiheessa ollut varaa rentoutua.

Seuraavaksi edessä on kahden viikon kuluttua ajettava Suomen MM-ralli, jossa odotukset Pajaria kohtaan ovat luonnollisesti kasvaneet.

– Toivottavasti pystyn jatkamaan samalla tasolla, mutta tiedän, ettei Suomessa ole yhtään sen helpompaa. Itseluottamus varmasti kasvoi tämän voiton myötä, mutta Suomen ralli on silti oma haasteensa. Se muistuttaa Viroa, mutta on kuitenkin erilainen kilpailu. Teen siellä parhaani.

Viron voitto nosti Pajarin MM-sarjan kolmanneksi. Hän on nyt kahdeksan pistettä Takamoto Katsutan takana ja 33 pisteen päässä MM-sarjaa johtavasta Elfyn Evansista.

LUE MYÖS: