Kommentti: Sergio Perezin jatkosopimus jättää runsaasti kysymysmerkkejä – Tekikö Red Bull oikean ratkaisun?
F1-sarjan mahtitalli Red Bull julkisti tiistaina Sergio Perezin kahden vuoden jatkosopimuksen.
Kyseessä oli pienimuotoinen yllätys, sillä suuri osa odotti meksikolaisen saavan jälleen vain vuoden jatkon. F1-sarjan tasoittuvat voimasuhteet ovat kuitenkin luomassa Perezille lisäpaineita onnistua.
Yksi suurimmista syistä lienee Red Bull -tallin Status Quon säilyttäminen, eli Max Verstappenin sekä Perezin muodostama sisäinen harmonia. Meksikolaiskonkari ei hypi hollantilaistähden silmille ja kaiken mennessä nappiin Perez pystyy tuomaan tarvittavan määrän valmistajien pisteitä. Siihen tarvitaan kuitenkin sellainen auto, jolla Red Bull on hallinnut F1-sarjaa viime vuodet.
Aiemmin mainitusta voimasuhteiden tasoittumisesta ei ole tässä kohtaa vielä laajempaa otantaa, mutta kolmen edellisen kilpailun perusteella Red Bullin murskaava ylivoima voidaan unohtaa. Tämä on tuonut ongelmia Perezille, joka oli hukassa jo ennen Monacoa Imolassa. Siinä missä Verstappen pystyy osoittamaan venymiskykyä, ei Perez pysty samaan ja se on luomassa Red Bullille ongelman.

Kuva: Getty Images
Viime kaudella Verstappen olisi voittanut pelkästään omilla pisteillään valmistajien mestaruuden, mutta tällä kaudella kupletin juoni ei tule olemaan sama. Motorsport.com -sivusto tarjoaa mielenkiintoista dataa kuskien raa’asta nopeudesta viime vuosilta.
Kaudella 2021 Perez oli keskimäärin noin 0,7 prosenttia hitaampi kuin Verstappen, 2022 puolestaan 0,545 prosenttia ja viime kaudella 0,761 prosenttia. Vertailun vuoksi voidaan lyödä muuan parjattu suomalainen F1-kuljettaja Valtteri Bottas mittatikuksi, joka jäi Lewis Hamiltonille vain 0,116 prosenttia yhteensä heidän viiden yhteisen kautensa aikana. Toki kyseessä on raaka nopeus ja kisavauhti on erikseen, mutta juurikin Bottaksen pisteet avittivat Mercedeksen kaudella 2021 sen viimeisimpään valmistajien maailmanmestaruuteen Verstappenia ja Pereziä vastaan.
Meksikolaisella luulisi olevan kuitenkin sopimuksessaan pykälä, jonka mukaan tulostason romahtaessa kenkää tulee nopeastikin. Red Bull -perheessä odottaa parrasvalojen ulkopuolella tukku Perezin epäonnistumista kyttääviä kuljettajia. Sen lisäksi McLaren sekä Ferrari ovat myrskyvaroituksensa antaneet ja molemmilla on tasaisempi kuskikaksikko kuin Red Bullilla. Se kertoo jotain pelkästään Perezin tasosta, joka jättää runsaasti kysymysmerkkejä energiajuomatallin kuskivalinnan ylle.
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Robin Räikkönen, 11, esitteli osaamistaan: ”Täydellinen viikonloppu”
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- F1-sarja otti rajun palauteryöpyn vastaan – säännöt saattavat muuttua jo seuraavan kisan jälkeen
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- Kuinka paljon tienaat rallista? Näin Janni Hussi kommentoi asiaa podcastissa
- Karuja kommentteja – näin F1-kuskit ottivat uudet säännöt vastaan
- Haas-tallin Oliver Bearman kommentoi F1:n uutta boost-järjestelmää – “Paikoin todella tehokas”
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kisa täynnä ongelmia: ”On näköjään vielä tehtävää”
- Lewis Hamilton pelkää Mercedeksen vilppiä – ”Olen pettynyt tuomaristoon”
- Valtteri Bottakselta paljastus – tämän takia ero tallikaveriin revähti
- Ott Tänakista liikkuu huhuja rallimaailmassa – nyt virolainen astui esiin
- F1-mestarisuosikkia epäillään kahdesta sääntörikkeestä – tästä on kyse
- Max Verstappen latasi jälleen täyslaidallisen uusista autoista: ”Voit tehdä tuota menemällä kotiin pelaamaan Mario Kartia”
- Valtteri Bottaksen kilpailu ohi kesken kaiken
- IL: Valtteri Bottas laukoi suorat Cadillacin tilanteesta: ”Se on fakta”
- Australian GP:ssä shokkikäänne ennen starttia – Oscar Piastri ajoi seinään
- Jari-Matti Latvala ja Janni Hussi voittoon heti kauden avauksessa
- Suosikin viitta on jaettu – Paljastuiko Mercedeksen ylivoima jo harjoituksissa?