F1-kuskin siirtyminen Audille varmistumassa? ”Oletan sen tapahtuvan”
Entinen F1-kuljettaja sekä nykyisin asiantuntijana formulalähetyksissä toimiva Anthony Davidson uskoo Ferrari-kuski Carlos Sainzin siirtymisen Audille olevan jo varmaa.
Lewis Hamiltonin sekä Charles Leclercin sopimukset italialaistallin kanssa jättävät espanjalaisen ilman ajopaikkaa ensi kaudeksi ja Sainzin on uskottu ottavan johtavan kuskin roolin Audin F1-projektista. Saksalaisjätti ottaa ohjat Sauberin tiimistä uusien moottorisääntöjen astuessa voimaan kaudella 2026.
– Oletan sen tapahtuvan. Mielestäni se on erinomainen paikka kokeneelle kisakuskille mennä rakentamaan uutta tallia, sanoi Davidson talvitestien yhteydessä.
– Se on toki edelleen Sauber, mutta siellä tulee olemaan paljon uusia ihmisiä, jotka haluavat jättää jälkensä F1-sarjaan ja hän on erinomainen kuljettaja, kehuu ex-kuski.
Sainzin Sauber-siirto tarkoittaisi sitä, että ainakin Zhou Guanyu tai suomalaiskuski Valtteri Bottas saisi siirtyä pois espanjalaisen tieltä kaudeksi 2025, ennen Audin haltuunottoa.
Sainzia odottaisi Sauberilla myös tuttuja kavereita, kun entinen McLaren-pomo Andreas Seidl johtaa nykyisin sveitsiläistallin toimintaa. Seidl ja Sainz työskentelivät McLarenilla yhdessä espanjalaisen ajaessa brittitallissa kaudet 2019-20.
LUE LISÄÄ
- Singaporen aika-ajot siirtyvät – uusi aika tiedossa
- Max Verstappen Singaporen sprintin voittoon – ajoissa peräti kahdeksan keskeytystä
- Singaporen sprintti alkoi keskeytyssumalla: George Russell ajoi seinään sprintissä
- Sébastien Ogierilta suorat sanat tulevaisuudestaan – ”En halua palata”
- F1-tähti antoi palaa FIA:n naurettavan mokan jälkeen – autoissa jälleen ohjelmistovika
- Singaporen sprinttiaika-ajoissa erikoinen tilanne: bitti taas poikittain – Max Verstappen paalulle
- Mercedes päätyi poikkeusratkaisuun – George Russellille tulossa lisärangaistuksia
- George Russell aloitti vahvasti Singaporessa – Valtteri Bottas jäi viimeiseksi
- Valtteri Bottas toteutti vaarallisen pyöräilyhaasteen – yöllinen viidakko oli tehdä tempun
- Rallin MM-sarjan 2027 kalenteri julki – kolme uutta kilpailua
- Sardinian MM-ralli 2026: Tulokset
- IL: Iso paljastus Kalle Rovanperän aikeista – ”Hän haluaa sinne”
- Tältä Oliver Solbergin dramaattinen ulosajo näytti kuskin perspektiivistä – katso video
- IS: Kalle Rovanperä saattaa palata MM-ralleihin – Jari-Matti Latvala kertoo suunnitelmista
- Maailmanmestaruus ratkeaa – katso täältä MM-rallin päätöspäivän aikataulu
- Näitkö tätä? Näin Elfyn Evans reagoi Oliver Solbergin ulosajoon
- Valtteri Bottas pyysi talliltaan anteeksi Bahrainin GP:n jälkeen – tästä on kyse
- Rallin maailmanmestaruus ratkesi – näin kommentoi Kalle Rovanperä
- Ratkesiko Formula 1 -mestaruus tähän?
- Sami Pajarin kausi ei olekaan ohi – kilpailee seuraavaksi Suomessa