Max Verstappen luovuttaa mestaruustaistossa – ”Ihan sama”
Nelinkertainen maailmanmestari Max Verstappen ei usko pystyvänsä pitämään kruunuaan tällä kaudella.
Komean paalupaikkansa jälkeen Verstappen valahti Britannian GP:ssä viidenneksi. Hollantilaisen voittohaaveet vesittyivät viimeistään toisessa uusintalähdössä, kun Oscar Piastria jahdannut Verstappen menetti autonsa hallinnan ja pyörähti. Kuivalle kelille tehdyt säädöt eivät auttaneet märän radan kanssa, joten taistelu palkintosijoista jäi haaveeksi.
Verstappen ei ollut tyytyväinen kilpailun jälkeen. Median edessä hollantilainen julisti mestaruustaiston ohitse hänen ja Red Bullin osalta.
– Osasin odottaa vaikeaa kilpailua sateen takia, mutta tämä oli jotain ihan käsittämätöntä, Verstappen kommentoi Viaplaylle.
– En voinut tehdä yhtään mitään koko kilpailussa. Emme me taistele mestaruudestakaan, joten se on minulle ihan sama.
Verstappen otti myös kantaa hänen pyörähdystään edeltäneeseen tilanteeseen, jossa turva-auton takana ajanut Piastri löi jarrunsa lukkoon äkillisesti, aiheuttane lähes jättikolarin Verstappenin kanssa. Hollantilainen joutui niin ikään reagoimaan, ylikuumentaen renkaansa jarrutuksen seurauksena. Tämä oli osasyy Verstappenin pyörähdykseen.
– Tämä on käynyt minulle jo muutamaan otteeseen, että kuskit edessäni tekevät noin, Verstappen jatkoi viitaten Mercedeksen George Russellin käytökseen Kanadassa vastaavassa tilanteessa.
– Näin että Oscar sai 10 sekunnin rangaistuksen. Minusta se on aika raju päätös tuomaristolta, mutta minä en tee sääntöjä.
Neljä edellistä mestaruutta voittanut Verstappen on MM-sarjaa johtavaa Piastria perässä jo 79 pistettä. Hollantilaismestarin tulevaisuus on nostettu tapetille. Italialaismedian mukaan Verstappen on lähellä siirtoa Mercedekselle.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Max Verstappenille lätkäistiin rangaistus Miamin kisasta
- Kimi Antonelli jatkoi hurjaa putkeaan – Miamissa voitto kaaoksen keskeltä
- Draamaa heti startissa: Verstappen pyörähti, Bottas putosi viimeiseksi – keskeytyksiä heti alkuun
- Kimi Antonelli sanoi yhden sanan – ja Kimi Räikkönen nousi heti mieleen
- Sää sotki suunnitelmat: Miamin osakilpailu alkaa kolme tuntia aiemmin
- Valtteri Bottas putosi Miamin aika-ajojen avausosiossa – yksi asia kääntyi silti hänen edukseen
- Kimi Antonelli paalulle Miamissa – McLaren epäonnistui, Verstappen kakkoseksi
- Charles Leclercin varoitus kävi toteen – McLaren dominoi Miamin sprinttiä
- Alex Zanardi on kuollut – Mika Salo: ”Hän eli rankan elämän”
- McLaren järisytti voimasuhteita Miamin sprintin aika-ajoissa
- F1-pomo uhkasi sabotoida Valtteri Bottaksen uraa – suomalaisen vastaus ei jätä kylmäksi
- Jenkkikuski muistelee F1-mahdollisuuttaan – kertoo olleensa Kimi Räikköstä nopeampi
- FIA jakoi selvän viestin uusista moottorisäännöistä: ”Emme voi olla autoteollisuuden panttivankeja”
- Heikki Kovalainen jakoi pysäyttävän kuvan F1-vuosiltaan
- Valtteri Bottakselta hurja paljastus sairaudestaan: ”Olin kuin huumeaddikti”
- Kimi Antonelli sanoi yhden sanan – ja Kimi Räikkönen nousi heti mieleen
- Cadillac erikoisvärityksellä ensimmäiseen kotikilpailuunsa
- Valtteri Bottas putosi Miamin aika-ajojen avausosiossa – yksi asia kääntyi silti hänen edukseen
- Sää sotki suunnitelmat: Miamin osakilpailu alkaa kolme tuntia aiemmin
- Red Bullilta merkittävä muutos jo Miamiin