Mercedekselle kauden ensimmäinen voitto – Valtteri Bottaksen hieno kilpailu vesittyi turva-auton takia
Viime vuosina F1-sarjaa dominoinut Mercedes nappasi kauden ensimmäinen voittonsa Brasiliassa, kun George Russell voitti uransa ensimmäisen F1-voiton. Mies johti kilpailua teoriassa koko kilpailun.
Iloa saksalaistallille toi myös Lewis Hamilton, joka ohitti ruutulipun toisena. Näin talli kirjasi itselleen myös kaksoisvoiton. Tallilla on hyvät mahdollisuudet nousta toiseksi MM-pisteissä ohi Ferrarin.
Italialaistalli saapui maaliin seuraavaksi. Carlos Sainz oli kolmas, kun MM-tilaston toista paikkaa jahtaava Charles Leclerc oli anelustaan huolimatta neljäs. Monacolainen halusi tallimääräyksen avulla kolmanneksi, mutta Ferrarin mielestä tilanne oli liian suuri riski.
Viidenneksi ajoi Fernando Alonso. Hamiltonin kanssa kilpailun alussa kolaroinut Max Verstappen ei päästänyt Sergio Pereziä lopussa tallimääräyksistä huolimatta ohitseen, joten maailmanmestari oli kuudes.
Valtteri Bottaks ylsi pisteille, mutta enemmänkin oli otettavissa. Suomalainen taisteli jopa viidennestä sijasta, mutta Lando Norrisin keskeytyksen aiheuttama turva-auto toi nopeammat kuljettajat kantaan kiinni. Suomalainen oli lopulta yhdeksäs.
LUE MYÖS:
- Tuore maailmanmestari Lando Norris liikuttui totaalisesti: ”Tämä on ollut pitkä matka”
- Tässä on F1-sarjan uusi maailmanmestari – jännittävä mestaruustaisto ei ratkennut voitolla
- Valtteri Bottas
- Lewis Hamilton synkissä vesissä – ”Miettii oikeasti jatkaako uraa F1:ssä”
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Max Verstappenista kauden paalukuningas Abu Dhabissa – näin mestaruuskandidaatit sijoittuivat aika-ajoissa
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- Vahvistus: Esapekka Lappi tekee paluun rallin MM-sarjaan!
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle, kuka on vierellä usein kulkeva mystinen Jasse
- IS: Kalle Rovanperä tienasi hirmuisen summan MM-rallikaudesta
- Tunteet kuohahtivat F1-harjoituksissa – Max Verstappenille huomautus tuomaristolta
- Onko tässä Max Verstappenin taktiikka maailmanmestaruuteen? Muistissa Lewis Hamiltonin härski pelaaminen
- Formula 1 -kausi huipentuu kolmen kuskin mestaruustaistoon – tässä Abu Dhabin GP:n lähetysajat
- F1-kauden finaaliviikonloppu korkattu – tuloslista täynnä kummajaisia
- F1-kauden päätösharjoituksissa raju ulosajo ja karmea aivopieru – rangaistuksia luvassa
- Suomeen merkittävä rallin talviosakilpailu? Sarjan tv-lähetykset tavoittavat 55 miljoonaa katsojaa
- Red Bull vahvisti ensi kauden kuskinsa – Yuki Tsunoda sysätään sivuun
- Toyota syventää yhteistyötä Haasin kanssa – Kalle Rovanperän nimi nousi jälleen esiin