Valtteri Bottas ei selitellyt pyörähdystään – ”Ihan oma moka”
Alfa Romeon Valtteri Bottaksen USA:n GP päättyi pettymykseen, kun suomalainen menetti autonsa hallinnan jahdatessaan AlphaTaurin Pierre Gaslya.
Bottaksen vauhti vaikutti pitkästä aikaa aidosti vahvalta taisteluun MM-pisteistä ja niitä Alfa Romeo olisi todellakin kaivannut. Matka päättyi kuitenkin hietikolle ennen aikojaan, eikä suomalainen sen suuremmin lähtenyt pyörähdystään turhaan värittelemään.
– Ihan oma moka, että lähti perä alta, kertoi Bottas Viaplaylle.
Austinin rata-alueen kovat tuulenpuuskat tekivät ajamisesta kuljettajille vähemmän ennalta-arvattavaa ja Bottas arveli sen olleen varmaankin osasyynä harmilliseen pyörähdykseen.
– Inssit sanoivat, että 25 kilsaa tunnissa oli enemmän tuulta takaa päin sillä kierroksella, että se vähän yllätti. Koitin juuri päästä lähemmän Gaslya edessä ja aika samalla lailla tulin siihen mutkaan kuin edellisellä kierroksella, mutta se tuulenpuuska ei ainakaan auttanut sitä, että lähti lapasesta, harmitteli suomalainen.
Bottakselta udeltiin starttia, jossa tuli tälle kaudelle tuttua takapakkia jälleen kerran ja sijoitus tippui avauskierroksella runsaasti. Tällä kertaa tosin itse startti oli hyvä, mutta edessä tapahtunut George Russellin ja Carlos Sainzin osuma hieman hämmensi soppaa, sekä Sergio Perezin syöksähtäminen suomalaisen kylkeen.
– Ihan ok oli eka kierros muuten, mutta sitten jouduin välttämään Pereziä ysimutkassa, niin siitä tuli vähän takkiin ja momentum hävisi, mutta muuten vähän parempi kuin aikaisemmin, kertasi Bottas starttiaan.
Alfa Romeon päivitysosat toivat vihdoinkin kaivattua vauhtia kilpuriin, joka hieman lämmitti Bottaksen mieltä. Pistetaistoon pystyttäneen ilmoittautua kauden kolmessa viimeisessäkin kilpailussa.
– Kisavauhti oli hyvää, että se oli positiivista ja kyllä me vielä pisteitä saadaan, sanoi Alfa -kuski.
Videon Bottaksen keskeytyksestä näet alta.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- McLaren uskoo tehneensä läpimurron Kiinan GP:n katastrofin jälkeen
- Poikkeuksellinen tilanne: F1-kuljettaja ei käyttänyt tiimiradiota ollenkaan kisan aikana
- Aston Martinilta isoja uutisia: Adrian Newey sivuun – Audin pomo hyppää tilalle
- IL: Suomalainen rallin suurlupaus katosi kisoista – syynä kysta
- Kimi Räikkösen ex-pomolta hulvaton paljastus – Jäämiehen pilailu meni täydestä
- Ferrari-tähti tyrmää sääntökritiikin – ”Hauskaa ja makeeta kisaamista”
- Draamaa F1-radalla – näin Sergio Pérez ja Valtteri Bottas kommentoivat asiaa
- MM-rallin jättiyllätys sai Kalle Rovanperän herkistymään
- F1-maailmassa liikkuu hurja huhu – nyt Toto Wolf laukoi suorat sanat
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- Valtteri Bottakselle onnistuminen – näin suomalainen kommentoi tallikaverinsa aivopierua
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- IS: Tällaiset Sami Pajarin ja Enni Mälkösen välit ovat nyt – tästä syystä yhteistyö päättyi
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsutalle uran avausvoitto – Sami Pajarille huippusijoitus
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- IL: Suomalaiskuski aikoo voittaa Max Verstappenin: ”Hän tuo paljon lisähuomiota”
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia