Ferrari-pomo uskoo Red Bullin vauhdin hidastuvan tulevaisuudessa – ”He ovat kehittäneet autoa, me emme”

Ferrarin tallipäällikkö Mattia Binotto myöntää, että italialaistalli oli pettynyt Miamin GP:n tulokseen. Talli valtasi eturivin aika-ajoissa, mutta korkeimmalle korokkeelle sunnuntain osakilpailussa nousi Max Verstappen.
Hollantilainen on nyt voittanut jokaisen kilpailunsa tällä kaudella, missä tekninen vika ei ole pakottanut Verstappenia keskeyttämään.
Binotto on kuitenkin luottavainen siihen, että Ferrari saa kurottua eroa Red Bulliin kiinni kauden aikana. Italialainen toivoo kulukaton auttavan siinä. Ferrari on keskittynyt alkukaudella kilpurinsa ymmärtämiseen, kun Red Bull on puolestaan kehittänyt autoa kovaa tahtia.
– Red Bullilla on parempi vauhti tällä hetkellä. Imolassa sekä täällä he olivat muutaman kymmenyksen nopeampia, Binotto kommentoi PlanetF1-sivustolle.
– He ovat kuitenkin kehittäneet autoa alusta asti, me oikeastaan emme ole kehittäneet lainkaan. He ovat käyttäneet myös enemmän resursseja, joten toivottavasti kulukatto hidastaa heidän kehitystään jossain vaiheessa.
Binotton mukaan kauden ensimmäiset viisi kilpailua ovat kuitenkin sujuneet Ferrarin suunnitelmien mukaisesti. Suurempi päivityspaketti saadaan käyttöön Barcelonassa.
Nikotiininuuskat kotiovellesi edullisesti ja helposti
- Tilaa laillisesti netistä suoraan kotiovellesi.
- Suomalaisesta verkkokaupasta kaikki suositut tuotteet.
- Edullisesti lyhyellä toimitusajalla.
Luetuimmat
- FIA on kypsynyt Lewis Hamiltonin koruprotestiin – brittimestaria uhkaa kilpailukielto
- F1-pomo täräytti suorat sanat Lewis Hamiltonille: ”Älä sitten aja”
- Toto Wolff selvitti Mercedes-kaksikon loppukahinaa Miamissa – George Russell syyllistyi sääntörikkeeseen
- Onko Valtteri Bottas nousemassa jopa kärkitaistoon? Alfa Romeo saa ison päivityspaketin Espanjan osakilpailuun
- Ferrari on saanut luvan kehittää moottoriaan kiellosta huolimatta – taustalla piilee huolestuttava syy
- Ei ole totta! Charles Leclerc täräytti Niki Laudan klassikko-Ferrarin seinään – katso video
- Aston Martinin sisäinen kuohunta jatkuu – tällä kertaa toimitusjohtaja jättää paikkansa Lawrence Strollin takia
- ”Hän keskittyy vain lävistyksiin, korvakoruihin ja muuhun hölynpölyyn” – Lewis Hamilton kerää kritiikkiä
- Viaplay: Valtteri Bottas selitti loppuhetken kolariaan – ”Harmi että emme päässeet Mercedeksen edelle”
- Miamin GP:ssä kytee farssin ainekset – ”Olen todella pettynyt”