Christian Horner syyttää Mercedestä Michael Masin potkuista – ”Mekin saimme osamme hänen virheistään”
Kuva: Getty Images
Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner puhui avoimesti, miten hänen mielestään entinen F1-kilpailunjohtaja Michael Masi sai osakseen liikaa kritiikkiä. Brittipomo on erityisen pettynyt kilpailija Mercedekseltä tulleisiin kommentteihin Masia kohtaan.
Masi menetti lopulta paikkansa sarjan kilpailunjohtajana helmikuussa. Hornerin mukaan suurin syy tähän oli Mercedeksen ”kiusaaminen”.
– Oliko oikein antaa hänelle lähtöpassit kilpailijatallin luoman paineen takia? Minusta ei, se oli väärin, Horner aloittaa PlanetF1-sivuston haastattelussa.
– Se on käytännössä kiusaamista. Se oli vieläpä todella aggressiivista.
– Kyllä, Michael teki virheitä ja se oli joskus ärsyttävää, mutta pitää muistaa se, mihin tilanteeseen hänet asetettiin. Ei hänen niskaansa voi vain asettaa kaikkea. Mekin saimme osamme Michaelin vääristä päätöksistä, mutta hän on jatkuvasti suuripaineisissa tilanteissa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsuta ajoi voittoon – Sami Pajarille huippusijoitus
- F1-tähti kovissa kivuissa Kiinan GP:ssä – joutui lopulta keskeyttämään ajamisen
- Kimi Antonelli voitti Kiinan GP:n – podiumilla myös pitkästä aikaa tuttu kasvo
- McLarenille katastrofi – molemmat kuskit ulos jo ennen starttia
- Vahvistus: F1-sarja jää pitkälle tauolle
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Lewis Hamiltonilta sisäpiirin paljastus Mercedeksen moottorista – ”Minä tiedän miten he toimivat”
- Kenian MM-rallissa sattui ja tapahtui – Sami Pajari nousi takaisin palkintosijalle
- Näitkö tämän? Lewis Hamilton ja Charles Leclerc hurjassa väännössä – katso video
- Safari-rallissa uskomatonta draamaa – kärkikolmikko joutui keskeyttämään
- Kenian MM-ralli: Takamoto Katsuta ajoi voittoon – Sami Pajarille huippusijoitus
- Valtteri Bottas saavutti Cadillacille merkittävän virstanpylvään
- Kiinan aika-ajoissa tehtiin F1-historiaa – Valtteri Bottakselta täystyrmäys tallitoverinsa suuntaan
- Ferrari-tähti riehui raivosta sprintin aika-ajoissa – tästä oli kyse
- Kiinan GP:n harjoituksissa selkeä marssijärjestys
- F1-tähdet ottivat yhteen Kiinan varikolla: Tunteet kuohahtivat myös lehdistötilaisuudessa – katso video
- Max Verstappen loikkaa toisen lajin pariin kesken F1-kauden
- Valtteri Bottakselle hälyyttäviä uutisia Kiinan sprintin aika-ajoissa – Mercedes dominoi ratatapahtumia
- Carlos Sainz nosti esiin huolen F1:n uusista säännöistä: ”Tuntui todella vaaralliselta”
- Robin Räikkönen, 11, esitteli osaamistaan: ”Täydellinen viikonloppu”