Kimi Räikkönen valmistautuu uransa viimeiseen Brasilian GP:seen – Interlagosilla erityinen paikka Jäämiehen sydämessä
Kuva: Getty Images
Alfa Romeon Kimi Räikkönen ajaa tulevana viikonloppuna uransa viimeisen Brasilian GP:n Interlagosissa.
Suomalainen on kurvaillut pitkän uransa aikana ties kuinka monella eri moottoriradalla, mutta Interlagosilla on ymmärrettävästä syystä erityispaikka Jäämiehen sydämessä.
Räikkönen nappasi ikimuistoisesti F1-uransa ainoan maailmanmestaruuden juuri Interlagosin radalla kaudella 2007.
– Interlagos pitää sisällään erityisiä muistoja minulle. Voitin siellä maailmanmestaruuden 2007, joten kisaaminen täällä viimeistä kertaa on mukavaa, kertoo Räikkönen Alfa Romeon kisaennakossa.
– Tietystikään en ajattele sellaisia asioita, kun olen autossa, mutta on kivaa olla täällä viime vuoden peruuntumisen johdosta.
Alfa Romeo toivoo saavansa jälleen lisää täytettä pistepusseihinsa vahvan Meksikon GP:n jälkeen. Sveitsiläistallilla on vielä pieni mahdollisuus saavuttaa MM-pisteissä edellä oleva Williams kaiken osuessa nappiin loppukauden kisoissa.
– Olin tyytyväinen vauhtiimme Meksikossa ja toivon meidän olevamme samalla tasolla myös täällä, jatkaa suomalaiskonkari.
– Viime viikon kisa ei ollut kovin tapahtumarikas omalla kohdallani, mutta saimme pisteitä, joten olin iloinen lopputulemaan.
– Loppupeleissä tulos oli hyvä, joten en välitä siitä, vaikka olinkin vain omillani suurimman osan iltapäivästä, sanoi Räikkönen.
Alfa Romeo tarvitsee onnistumisia, mikäli meinaa ottaa Williamsin vielä kiinni. Ero näiden tallien välillä on 12 pistettä, kun neljä osakilpailua on ajamatta.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- F1-suosikki paljastaa: Entinen huippukuski ei lopettanut uraansa omasta päätöksestä
- Valtteri Bottas: tässä on F1:n lahjakkain kuski
- Ott Tänak: tyly näkemys MM-rallin kuskeista
- Kalle Rovanperä sivussa – nämä nimet ratkaisevat Super Formula -kauden 2026
- Kalle Rovanperä tarvitsee apua – ”Onko kellään Suomessa?”
- Mika Häkkisen tytär Ella Häkkinen: merkittävä uutinen
- Podcastissa hulvaton paljastus Kimi Räikkösestä: ”Uhkasivat sotaoikeudella ja vankilalla”
- Janni Hussi astui esiin – merkittävä paljastus tilanteestaan
- Jari-Matti Latvalalta iso uutinen
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- Mika Häkkisen tytär Ella Häkkinen: merkittävä uutinen
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- Kalle Rovanperä tarvitsee apua – ”Onko kellään Suomessa?”
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- Janni Hussi astui esiin – merkittävä paljastus tilanteestaan
- Podcastissa hulvaton paljastus Kimi Räikkösestä: ”Uhkasivat sotaoikeudella ja vankilalla”
- Valtteri Bottas: tässä on F1:n lahjakkain kuski
- Jari-Matti Latvalalta iso uutinen