Toto Wolff huomasi puutteita tiiminsä toimintatavoissa – ”Meidän täytyy parantaa kommunikaatiotamme”

Kuva: Getty Images
Mercedeksen tiimiradiossa meinasi ärräpäät lennellä sunnuntaisen Turkin GP:n aikana, kun Lewis Hamiltonilla oli tallinsa kanssa eriävä mielipide taktiikasta.
Strategisti James Vowles tahtoi tuoda brittimestarin varikolle kierroksen 41 tienoolla, mutta Hamilton vastusti uusien renkaiden hakemista ja jäi radalle. Hamilton tuli lopulta varikolle kymmenen kierrosta myöhemmin.
Mercedes-tähti putosi varikkokäynnillään kilpailussa viidenneksi ja kommentoi nopeasti radiossa päätöksen olleen väärä. Tallipäällikkö Toto Wolff ei kuitenkaan repinyt tilanteesta pelihousujaan ja sanoi, ettei tällaiset tilanteet suinkaan ole uutta kuljettajiensa kohdalla.
– Meidän ei tietenkään pitäisi kommunikoida Lewiksen kanssa sillä tavalla, kun hän ajaa radalla 320 kilometriä tunnissa. Mutta se on ihan okei, sillä olemme kuitenkin kaikki samalla sivulla ja olemme käsitelleet samankaltaisia tilanteita jo kahdeksan vuoden ajan, sanoi Wolff Motorsport.com-sivulla.
– Meillä on paksu nahka käsitellä turhautunutta kuljettajaa ja nuokin ovat tilanteita, jotka hän ymmärtää vasta jälkikäteen, viittasi tallipomo Hamiltonin kovasanaisuuteen.
Hamilton julkaisi seuraavana päivänä sosiaalisessa mediassaan tekstin, jossa toden totta kertoikin kuinka asiat ovat. Tunteet ottavat radalla nopeasti vallan ja kuljettaja saattaa sanoa turhautuessaan asioita, joita ei tarkoita.
– Meidän täytyy työstää kommunikointia ja varmistaa, että luotamme täysin toisiimme. Loppupeleissä meidän täytyy pystyä sanomaan selkeästi toisillemme, mitä aiomme tehdä, puhui itävaltalainen.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Draamaa mestaruustaistossa! McLarenit kolaroivat jälleen
- Kalle Rovanperä kärjessä Keski-Euroopan MM-rallin päätöspäivään – pahimmasta kilpailijasta tipahti iso uutinen
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus
- Näin näet Keski-Euroopan MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- F1-sarja palaa Pohjois-Amerikkaan – tässä USA:n GP:n lähetysajat
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- Virallinen vahvistus: Tässä ovat Mercedeksen ensi kauden kuljettajat
- Lewis Hamilton matkalla ikävään F1-ennätykseen
- Christian Horner Ferrari-huhuissa – tuulinen pesti jälleen vaakalaudalla
- Tuukka Taponen ja Kalle Rovanperä samaan aikaan F2-sarjaan? – ”Aika siistiä”
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan