Kimi Räikkönen paljastaa suuren syyn lopettamispäätöksensä takana – ”Minua ei kiinnosta ajatella sitä”
Kuva: Getty Images
Kimi Räikkönen järisytti F1-maailmaa keskiviikkona, kun ”Jäämies” julkisti lopettavansa F1-sarjassa kuluvan kauden jälkeen. Lajin pitkäaikaisin kuljettaja on kokenut lähes kaiken lajissa vuosien varrella.
41-vuotiaan mukaan päätös lopettamisesta tehtiin jo viime talvena. Räikkönen kommentoi torstain lehdistötilaisuudessa, että suurin syy eläköitymisen takana on F1-sarjan hektinen aikataulu, mitä hän ei enää yksinkertaisesti halunnut noudattaa.
– Minulla ei ole suunnitelmia jatkon kannalta. Minä en tarvitse mitään aikataulua. Olen viimeiset 18, 19 vuotta mennyt pelkän aikataulun perässä F1-sarjassa. Mitä tulee seuraavaksi ja sen jälkeen. Minä en halua sitä, Räikkönen kommentoi PlanetF1-sivuston mukaan.
– Se on yski suurimmista syistä, miksi haluan tehdä jotain muuta. En halua perhe-elämäni joutuvan noudattamaan sitä, milloin seuraava kisa on, tai milloin joudun lähtemään. Minulla ei ole kiire, en ole miettinyt tulevaisuutta vielä ollenkaan.
– Olen toki tiennyt asiasta kauan, mutta en halua edes ajatella muita mahdollisuuksia juuri nyt, Räikkönen päätti.
LUE MYÖS:
- Rangaistussuma ja punainen lippu sekoittivat Monacon GP:n – Kimi Antonelli loisti kaaoksen keskellä
- Valtteri Bottaksen Monacon GP päättyi keskeytykseen – talli paljasti syyn
- Erno Kostamo loukkaantui vakavasti Mansaarella – huojentava päivitys: ”Välitöntä hengenvaaraa ei enää ole”
- Kimi Antonellilla jälleen iskun paikka – tässä Monacon GP:n lähtöjärjestys
- Epäonninen tilanne – F3-kuski loukkaantui Monacon kolarissa
- George Russell avuttomassa tilanteessa – britti äimänkäkenä vauhdin puutteesta
- Jälleen keskeytys – Tuukka Taponen kolattiin tylysti ulos
- Monacossa mieletön paalutaisto – George Russell varjojen mailla
- Mercedes ilmoittautui paalutaistoon – Cadillacilla uskomaton vikasuma
- Surkeus! Tuukka Taposen kilpailu välittömästi ohi
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Järkyttävä rallionnettomuus: Kartanlukija menehtyi, kuljettaja taistelee hengestään
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa
- Jyväskylän SM-ralliin huippunimiä – mukana myös koomikko Ismo Leikola
- F1-maailmanmestarilta synkkä arvio ennen Monacon GP:tä: ”Emme ehkä pysty kilpailemaan”