Sergio Perez ei osoittele ketään sormella – ”Maksoin vain hinnan ollessani viimeisenä”

Red Bull -kuljettaja Sergio Perez ei usko Lewis Hamiltonin olleen syypäänä siihen, ettei meksikolainen ehtinyt viimeiselle aikakierrokselleen Unkarin GP:n aika-ajoissa.
Molemmat Red Bullit olivat pakan hännillä lähdettäessä viimeisille vedoille. Kansainvälinen ohjaaja herkutteli tilanteella ja alkuun näytti siltä kuin Hamilton olisi tahallaan hidastellut Max Verstappenin ja hänen tallikaverinsa edessä.
Meksikolaiskuljettajan mielestä Hamilton ei kuitenkaan ajanut tarpeettoman hitaasti, jonka myös Mercedes aika-ajojen jälkeen vahvisti. Britin lämmittelykierros ennen viimeistä vetoa oli nopeampi kuin hänen aiemmat kierroksensa ennen aikakierroksiaan.
– En ole katsellut sitä sen tarkemmin, mutta mielestäni Hamiltonilla oli ihan normaali ero edellä menneeseen Valtteri Bottakseen, sanoi Perez aika-ajojen jälkeen.
Red Bull -kuljettajan mukaan Mercedesten edellä ajaneet autot hidastivat merkittävästi vauhtiaan, jonka johdosta myös mustat autot joutuivat hölläämään.
– Jotain siellä täytyi tapahtua, luulen jonkun pudonneen merkittävästi Pierre Gaslyn kyydistä. En usko, että peräpään autot jarruttelivat enemmän, analysoi meksikolainen.
– Uskoakseni Hamiltonilla oli ihan normaali ero eteenpäin ja minä vain maksoin hinnan ollessani sen junan viimeinen auto, lisäsi Perez.
Sergio Perez lähtee klo 16 alkavaan Unkarin GP:seen neljännestä lähtöruudusta. Valtteri Bottas starttaa eturivistä Hamiltonin viereltä ja Kimi Räikkönen on ruudussa 13. Koko lähtöjärjestyksen näet tästä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Draamaa mestaruustaistossa! McLarenit kolaroivat jälleen
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- F1-sarja palaa Pohjois-Amerikkaan – tässä USA:n GP:n lähetysajat
- Virallinen vahvistus: Tässä ovat Mercedeksen ensi kauden kuljettajat
- Christian Horner Ferrari-huhuissa – tuulinen pesti jälleen vaakalaudalla
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus