Max Verstappenilla oli hytti täynnä käsiä – Pisteen saanut hollantilainen kiitteli kilpaveljensä toimintaa

Max Verstappenilla oli epäonninen iltapäivä Unkarissa.
Avauskierroksen ketjukolariin joutunut hollantilainen joutui koko kisan taistelemaan haavoittuneella Red Bull -autollaan. Verstappenin työ ei valunut täysin hukkaan, sillä hollantilainen onnistui saavuttamaan yhden MM-pisteen tililleen.
Verstappenilla on takanaan kaksi surkeaa kisaa, joista saaliina vain yksi piste. Molemmissa kisoissa syypää laihaan suoritukseen on ollut Mercedes-auto. Siitä huolimatta Red Bull -kuljettaja pitää päänsä ylhäällä sanoen, ettei mitään olla vielä menetetty, vaikka Lewis Hamilton siirtyikin MM-sarjan johtoon.
– Se oli täysin Bottaksen vika ja sen takia minutkin otettiin ulos. Se on aivan pe*seestä, että kahdessa kisassa peräkkäin sinulla on huonoa tuuria, aloitti hollantilainen.
– Minulla oli niin paljon vaurioita, etten olisi pystynyt mitenkään tehdä enempää. En pystynyt tekemään mitään. En voinut jarruttaa, renkaat menivät koko ajan lukkoon ja sitten se yliohjasi tai aliohjasi, jatkoi Verstappen.
– On aina parempi yrittää ottaa edes yksi piste kuin luovuttaa. Yrität aina kuitenkin parhaasi. Tämä oli uskomattoman vaikeaa.
Red Bull -kuljettaja jakoi myös kiitosta Alpine-tallin Fernando Alonsolle, sillä hänen taistelunsa Lewis Hamiltonia vastaan viivytti brittikuljettajan voittojahtia, eikä Hamilton Alonson ohitettuaan ehtinyt enää taistella kilpailun voitosta.
– Kyllä, hän teki sen erittäin hyvin, kehui Verstappen kilpaveljeään.
– Olisin halunnut lähteä lomalle hieman eri tavalla, mutta mitään ei olle vielä menetetty ja jatkamme taistelua, sanoi Verstappen.
Lewis Hamilton nousi MM-sarjan kärkeen ja Max Verstappen on nyt toisena. Brittikuljettajan etumatka on kuusi pistettä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Supertulokkaaksi tituleerattu Kimi Antonelli avautuu vaikeuksistaan
- Kovaa peliä kulisseissa: Oliko tämä mies Christian Hornerin potkujen takana?
- Christian Horner hyvästeli Red Bullin – murtui kyyneliin
- Christian Hornerin potkut käynnisti tuolileikin Red Bullilla – sisartalliin suomalaisfaneille tuttu räyhääjä
- Potkut! Red Bullin tallipäällikkö Christian Hornerille lähtöpassit
- FIA-pomolta paljastus – F1-sarjassa kyhätään isoa moottorimuutosta: ”Emme tarvitse sähköä”
- Analyysi: Oscar Piastri ei ansainnut rangaistustaan
- Max Verstappen luovuttaa mestaruustaistossa – ”Ihan sama”
- Huimaa draamaa Britannian GP:ssä – 15-vuotta odottanut F1-suosikki ajoi Sauberilla palkintokorokkeelle
- ”Olen sanaton” – Max Verstappenilta uskomaton suoritus Britannian aika-ajoissa
- FIA-pomolta paljastus – F1-sarjassa kyhätään isoa moottorimuutosta: ”Emme tarvitse sähköä”
- Christian Hornerin potkut käynnisti tuolileikin Red Bullilla – sisartalliin suomalaisfaneille tuttu räyhääjä
- Potkut! Red Bullin tallipäällikkö Christian Hornerille lähtöpassit
- Christian Horner hyvästeli Red Bullin – murtui kyyneliin
- Kovaa peliä kulisseissa: Oliko tämä mies Christian Hornerin potkujen takana?
- Supertulokkaaksi tituleerattu Kimi Antonelli avautuu vaikeuksistaan