Entinen F1-kuljettaja ei usko Valtteri Bottaksen jäävän Mercedekselle – paljastaa yllätysmahdollisuuden suomalaisen tulevaisuudelle
Kuva: Getty Images
F1-sarjan kuljettajamarkkinat odottavat tällä hetkellä Mercedeksen päätöstä toisen kuljettajan paikasta. Tallipäällikkö Toto Wolffin kohdalla paikasta taistelevaat Valtteri Bottas sekä George Russell.
Entinen F1-kuljettaja Ralf Schumacher uskoo, että nuoren Russellin siirto saksalaistalliin on jo varmaa. Saksalaisen mukaan Wolff kuitenkin etsii aktiivisesti Bottakselle uutta tallia kuninkuusluokassa. Samalla hän sivuuttaa entisen F1-mestari Jacques Villeneuven väitteen, että Lance Stroll olisi Mercedeksen uusi kuljettaja.
– Stroll sekä Wolff ovat hyviä ystäviä, se on totta. Mutta en usko lainkaan, että hänellä olisi vaikutusvaltaa Mercedeksellä. Se on Russellin paikka. Viime viikon testi sen kertoi, Schumacher kommentoi Auto Bildille.
– Toto yrittää varmasti siirtää Bottasta toiseen talliin. Näen Alfa Romeon sekä Williamsin vahvana kandidaattina. Mutta ei pidä unohtaa tallin linkkiä Aston Martinille.
Alfa Romeo sekä Williams eivät ole julkistaneet yhtäkään kuljettajaa tulevalle kaudelle. Sebastian Vettelillä sekä Strollilla on sopimukset Astonin kanssa, mutta kuten viime kaudella Sergio Perezin kohdalla nähtiin, tilanteet voivat muuttua nopeasti.
LUE MYÖS:
- George Russell vakuuttaa: ”Voin yhä voittaa maailmanmestaruuden”
- MM-rallin järjestäjä vihjaa yllätyksestä: Ott Tänak saatetaan nähdä lähtöviivalla
- Katalonian GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Espanjan GP 2026 – F1: Aikataulu, ohjelma, tv, tulokset
- Cadillacin johtaja teki kantansa selväksi Valtteri Bottaksesta
- Monacon GP 2026 – F1: Tulokset ja uutiset
- Aikasakko pilasi jättiyllätyksen – Alpine haastaa tuomionsa
- Rangaistus tuli – Cadillacin historian avauspiste romukoppaan
- Charles Leclerc paljasti ulosajoon johtaneet ongelmat – ”En ota syitä niskoilleni”
- George Russellilta katkera tilitys Monacossa – Mika Salo ei niele tallin selitystä
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Cadillacin johtaja teki kantansa selväksi Valtteri Bottaksesta
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- Valtteri Bottaksen Monacon GP päättyi keskeytykseen – talli paljasti syyn
- Järkyttävä rallionnettomuus: Kartanlukija menehtyi, kuljettaja taistelee hengestään
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- Jyväskylän SM-ralliin huippunimiä – mukana myös koomikko Ismo Leikola