Valtteri Bottas pääsee tallipäällikkönsä puhutteluun Lewis Hamiltonin pidättelemisestä – ”Olisin kriittisempi, jos emme olisi voittaneet”
Kuva: Getty Images
Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff aikoo ottaa suomalaiskuljettaja Valtteri Bottaksen puhutteluun Espanjan GP:n tapahtumista. Suomalaiskuljettaja ei noudattanut tallimääräyksiään kilpailun loppupuolella, vaan pidätteli tallikaveriaan Lewis Hamiltonia tallin toiveista huolimatta.
Hamilton pääsi lopulta suomalaisen ohi suhteellisen helposti, ja ajoi lopulta kisan voittoon. Bottas kommentoi asiaa toteamalla, että hän on F1-sarjassa kisaamassa, eikä päästämässä muita hänen ohitseen.
– Kisakuljettajilla on omat vaistonsa. Olisimme toivoneet, että Lewis olisi päässyt ohi nopeammin, sillä hän oli eri strategialla. Mutta loppupeleissä saimme haluamamme tuloksen, Wolff kommentoi GPFans-sivustolle.
– Pystyn samaistumaan Valtterin mielentilaan, tämä päivä oli hänelle jälleen vaikea ja hän oli ärsyyntynyt. Jos tämä olisi maksanut meille voiton, niin olisin paljon kriittisempi. Nyt voimme kuitenkin oppia tästä.
– Aiomme kuitenkin keskustella aiheesta, mutta ystävällisellä tavalla. Valtteri on hyvässä paikassa henkisesti. Hänen vauhtinsa on todella hyvää.
LUE MYÖS:
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Max Verstappenin pinna paloi – näytti George Russellille keskisormea
- Valtteri Bottas väläytti vauhtiaan – sitten auto roihahti liekkeihin
- MM-rallissa hirvittävä vaaratilanne – ”Toivon, että ette astu enää yhdellekään erikoiskokeelle”
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- EK5: Sami Pajarille valtava takaisku – Ford-kuski nappasi uransa ensimmäisen pohja-ajan
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Valtteri Bottas sai hyviä uutisia ennen Itävallan GP:tä – yksi huoli silti varjostaa Cadillacia
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Maailman huiput jäivät nuolemaan näppejään Yhdysvalloissa – suomalaiskuski juhli uransa suurinta voittoa
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Valtteri Bottas nimesi suurimman ongelmansa Cadillacin ratissa
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- Robin Räikkönen: ylivoimainen näytös!
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Kova F1-huhu: Red Bullin suojatti nousemassa kuninkuusluokkaan
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Jättiuutinen rallin MM-sarjasta – pääluokan tulevaisuus sai ratkaisun
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön