Ei ryppyjä rakkaudessa – Valtteri Bottaksella ja Toto Wolffilla pitkä yhteinen historia
Kuva: Getty Images
Suomen F1-ässä Valtteri Bottas kertoo viihtyvänsä nykyisen pomonsa Toto Wolffin alaisuudessa.
Bottas on ajanut Mercedeksellä jo kaudesta 2017 lähtien, mutta suomalainen itse on tuntenut Wolffin jo pitkän aikaa ennen sitä.
Kaksikko tapasi toisensa ensimmäisen kerran jo vuonna 2008, jolloin Bottas pystyi vain haaveilla formuloista, eikä Mercedeskään ollut edes vielä tehdastallina mukana.
Itävaltalaisesta tuli lopulta osa suomalaisen managerointitiimiä, ja Wolff onkin ollut todella tärkeä palanen Bottaksen uran varrella. Bottas muistelee ensitapaamistaan Wolffin kanssa Formule1.nl sivustolla.
– Meillä oli erittäin hyvä keskustelu, vaikka olin silloin vielä todella nuori, kertoi Bottas.
– Toto oli tärkeä palanen meidän tiimissä. Opimme tuntemaan toisemme hyvin ja meistä tuli todella hyviä ystäviä.
Bottaksen ja Wolffin suhde muuttui hieman erilaiseksi vuonna 2017, kun suomalainen hyppäsi Williams-tallista Mercedekselle.
– Mercedekselle tultuani, meidän suhde muuttui hieman, sillä Totosta tuli pomoni, sanoi Bottas.
– Toto on kuitenkin sellainen henkilö, johon voin aina luottaa, tiivisti yhdeksän osakilpailua urallaan voittanut Bottas.
Bottas on ajanut käytännössä koko Mercedes-uransa ajan jatkuvan paineen alla, sillä suomalaiselle on aina tarjottu vain vuoden mittaista jatkopahvia, eikä Bottas ole tasaisesti pystynyt vastaamaan tallikaveri Lewis Hamiltonin vauhtiin. Sen lisäksi hänen selkänsä takana vaanii omaa näytönpaikkaansa Mercedekseltä nuori ja lupaava George Russell.
Bottas on kahden ajetun osakilpailun jälkeen MM-pisteissä viidentenä. Kauden avauskilpailussa suomalainen sijoittui kolmanneksi ja Emilia-Romagnan GP päättyi paljon puhetta herättäneeseen kolariin Williamsin George Russellin kanssa.
F1-kausi jatkuu ensi viikonloppuna Portugalin Portimaossa.
LUE MYÖS:
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Juha Rytkönen teki huiman nousun EM-hopealle – ”En olisi uskonut”
- Rallicross EM 2026: Pisteet, kuskit ja uutiset
- Drift Masters 2026: Pisteet, kuskit ja uutiset
- Drifting SM 2026: Pisteet ja uutiset
- Chilen MM-ralli 2026: Lopputulokset
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- MTV: Kalle Rovanperä latasi suorat sanat Sami Pajarin tilanteesta
- Chilen rallin sunnuntain aikataulu ja tv-lähetykset
- Max Verstappen latasi suoran arvion Robin Räikkösestä
- Chilen MM-rallin lauantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Chilen MM-rallin perjantain aikataulu ja tv-lähetykset
- Drift Masters -finaali 2026: Lopputulokset
- Madridin ensimmäinen formulakilpailu takana – näin kävi Tuukka Taposelle
- Tuukka Taposelta kylmäpäinen suoritus – joukkokolari väritti Madridin F3-kilpailua