Mestaruusjahtiin lähtevä Max Verstappen kritisoi nykyajan F1-autoja ankarasti – ”Ohittaminen ei ole mahdollista”
Kuva: Getty Images
Seitsemännen kautensa F1-sarjassa aloittava Max Verstappen ei pidä nykyautojen suunnittelutavasta. Vuonna 2015 debytoineen hollantilaisen mielestä kilpurit ovat aivan liian leveitä kisaamiseen.
– Autot ovat yksinkertaisesti liian leveitä. Emme pysty seuraamaan edessä olevaa kuljettajaa samoja ajolinjoja pitkin niin kuin ennen, Verstappen kertoi De Telegraafille.
– Se tekee ohittamisesta todella vaikeaa. Päätös tehdä autoista leveämpiä on tuhonnut kisa-aspektia, mutta autoissa on nyt enemmän pitoa. Kumpi on tärkeämpää? Kuljettajalle totta kai auton hallinta, mutta fanit haluavat nähdä tiukempaa kilpailua.
– Törmäsin YouTubessa kisavideoon vuodelta 2016, enkä voinut uskoa silmiäni. Kisasimme paljon enemmän silloin, mitä en muistanut. Autot olivat silloin paljon kapeampia.
– Nykyään ohittaminen on radalla niin vaikeaa, että meidän on täytynyt kokeilla jotain uuttaa. Strategia on helpoin tapa edetä, esimerkiksi varikkopysähdyksen aikana.
Uusi F1-kausi starttaa huomenna Bahrainissa. Ensimmäiset vapaat harjoitukset alkavat 13:30.
LUE MYÖS:
- Max Verstappenin pinna paloi – näytti George Russellille keskisormea
- Valtteri Bottas väläytti vauhtiaan – sitten auto roihahti liekkeihin
- MM-rallissa hirvittävä vaaratilanne – ”Toivon, että ette astu enää yhdellekään erikoiskokeelle”
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- EK5: Sami Pajarille valtava takaisku – Ford-kuski nappasi uransa ensimmäisen pohja-ajan
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Valtteri Bottas sai hyviä uutisia ennen Itävallan GP:tä – yksi huoli silti varjostaa Cadillacia
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Maailman huiput jäivät nuolemaan näppejään Yhdysvalloissa – suomalaiskuski juhli uransa suurinta voittoa
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Valtteri Bottas nimesi suurimman ongelmansa Cadillacin ratissa
- Robin Räikkönen: ylivoimainen näytös!
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Kova F1-huhu: Red Bullin suojatti nousemassa kuninkuusluokkaan
- Jättiuutinen rallin MM-sarjasta – pääluokan tulevaisuus sai ratkaisun
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Lewis Hamiltonin mestaruushaaveille lisäpotkua? Ferrari tuomassa ”salaisen aseensa” Itävallan GP:hen
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön