Valtteri Bottaksen ajopaikkaa silmäilevä nuorukainen on vaarassa menettää pestinsä legendaarisessa brittitallissa
Kuva: Getty Images
Mercedeksen tulevaisuuden lupaus George Russell on vaarassa menettää ajopaikkansa Williamsilla ensi kaudeksi uutisoi GpBlog.com.
Russell ajaa toista kauttaan brittitallissa, joka on kokenut suuria muutoksia rakenteellisesti kuluvana syyskautena. Williamsin-perhe siirtyi sivuun tallin toiminnasta ja ohjat on ottanut sijoitusyhtiö Dorilton Capital. Tämä tuo mukanaan mahdollisesti uuden suunnan tulevaisuudessa.
Vapaiden kuljettajamarkkinoiden kuumin nimi on tällä hetkellä Sergio Pérez. Meksikolainen menettää paikkansa Racing Pointilla ensi kaudeksi, mutta veteraanikuljettajan kiinnostus Formula 1 -sarjaan ei ole hiipunut.
Lähteiden mukaan Pérezin sopimus Haasin kanssa olisi lähellä, mutta tilanteeseen on tullut viime päivinä mutkia matkaan. Suurin näistä on Nikita Mazepinin mahdollinen palkkaus amerikkalaistalliin. Motorsport.com on myös uutisoinut, että Mazepinin isä Dmitry olisi halukas ostamaan tallin. Tämä voisi sulkea oven suoraan Pérezin nenän edestä.
GpBlogin mukaan meksikolaisen varasuunnitelma olisi Williams. Brittitallilla on kuitenkin sopimukset jo Russellin sekä tulokas Nicholas Latifin kanssa kaudelle 2021. Uusi omistus saattaa kuitenkin haluta hyödyntää Pérezin kokemusta sekä suurta sponsorimäärää ensi kaudelle.
Talli saa myös suuret tulos Latifin takaajilta, joten Russellin paikka saattaa olla vaarassa. Mercedeksen sekä Williamsin yhteistyö saattaa kuitenkin pelastaa nuorukaisen lähtöpasseilta.
Russell ei ole toistaiseksi onnistunut avaamaan F1-uransa pistetiliä, mutta lauantait ovat sujuneet nuorelta britiltä paremmin. Russell on jokaisessa aika-ajossaan peitonnut tallikaverinsa F1-tasolla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Formula 1 – televisiointi
- Formula 1 – kausi 2026
- MM-ralli – kausi 2026
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Super Formula – kausi 2026
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan