Lähde: Ferrari-pomo tulistui Red Bullin tempusta – ryntäsi ottamaan yhteen F1-tallipomon kanssa Teksasissa
Kuva: Getty Images
Ferrarin tallipäällikkö Mattia Binotto tuohtui Red Bullin väitteistä Ferrarin sääntörikkomuksista niin pahasti, ettei malttanut olla haastamasta Christian Horneria asian tiimoilta kasvotusten Austinin varikolla.
MotorLat.com-sivuston toimittaja Yhacbec López sattui todistamaan varsin mielenkiintoista tilannetta Yhdysvaltain GP:n jälkeen varikkoalueella.
– Kisan jälkeen varikko oli hyvin vilkas. Näimme englantilaisten toimitajien juttelevan Hornerille, mutta jännitys oli käsin kosketeltava. Se oli nähtävissä kaikesta, López taustoitti.
– Olin Red Bullin varikkopilttuussa kun näin Binotton ja Hornerin kävelen ohitseni. Mattia katseli heitä hyvin tarkkaan ja näytti tavallista kiinnostuneemmalta sen suhteen, mitä siellä tapahtui, F1-toimittaja kertoi.
Taustalla oli kohu Ferrarin sääntökikkailusta. Red Bull saattoi paljastaa ovelalla ratkaisuillaan italialaisten kiertäneen sääntöjä autonsa tekniikan kanssa (linkki uutiseen).
– Binotto tarkkaili tilannetta hetken ja palasi omaan varikkopilttuuseensa. Muutamaa minuuttia myöhemmin Horner oli ulkona journalistien kanssa ja Mattia käveli yhtäkkiä heidän varikkoalueelleen. Hän kävi tapaamassa Horneria, joka seisoi sisäänkäynnin luona. Paikalla käytiin keskustelu, jossa tarpeelliset asiat vaikuttivat tulleen sanotuksi, López raportoi.
– Horner kertoi vain ilmaisseensa mielipiteensä. Binotto ei ollut siitä kovin tyytyväinen ja keskustelu vain kiivastui. Kun jännite oli korkeimmillaan, Binotto lähti rakennuksesta. Hornerin naama oli punainen, Graining.es-sivuston toimittaja Gustavo H. Motta jatkoi.
Lähteet: MotorLat.com, Graining.es
LUE MYÖS:
- Kaksi Max Verstappenin ulosajoa riitti – Red Bull palaa vanhaan ratkaisuun Belgiassa
- Suomen MM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, liput, osallistujat ja televisiointi
- McLarenille jälleen takaisku – Lando Norrisille rangaistus
- Max Verstappenin manageri kommentoi villejä huhuja – ”Paljon on kirjoiteltu”
- McLaren hakee käännettä vaikeaan kauteensa – Belgiaan tulossa päivityksiä
- Toto Wolffilta tyly viesti George Russellille
- Ahveniston ensimmäinen Drift Masters oli jättimenestys – yli 12 700 katsojaa
- Sébastien Ogierilta vahva näkemys MM-sarjan tulevaisuudesta – vaatii yhtä merkittävää muutosta
- Entinen F1-pomo: Max Verstappen menetti tilaisuutensa – ”Hän katuu sitä varmasti”
- Täyskäännös: F1-kisa perutaan sittenkin – myös loppukauden kisoja vaarassa
- Täyskäännös: F1-kisa perutaan sittenkin – myös loppukauden kisoja vaarassa
- Suomen Drift Masters 2026: Tulokset
- Drift Masters: Krisse Aalto teki historiaa Ahvenistolla – seitsemän suomalaista Top 32:een
- Lauri Heinosen kotikisa oli jo vaarassa – kilpakumppani pelasti viime hetkellä
- Suomen Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Robin Räikkösen otteet vakuuttavat – asiantuntija antoi arvionsa IS:lle
- Belgian GP:stä povataan energiakatastrofia – ”Vähemmän tehoa kuin F2-autoissa”
- Kova vahvistus kotimaiseen ralliin – Hyundai-tähti saapuu Tampereelle
- Ott Tänakilta mielenkiintoinen kommentti mahdollisesta MM-paluustaan
- Toto Wolffilta tyly viesti George Russellille