Tuhosiko Red Bullin ovela veto Ferrarin etulyöntiaseman F1-radoilla? Formulanimiltä merkittäviä huomioita
Kuva: Getty Images
Red Bull pyysi FIA:ta antamaan virallisen ohjeistuksen F1-sääntöjen porsaanreiästä, joka saattoi sallia talleja kiertämään polttoaineen virtauksen rajoja. Kyseisen direktiivin jälkeen moni on laittanut Ferrarin heikentyneet tehot merkille.
Uutisoimme vasta Red Bullin ideasta kehittää tahallaan sääntöjen vastainen polttoaineen virtausta häiritsevä järjestelmä, jonka kieltäessään FIA selventäisi kuninkuusluokan teknisiä määräyksiä.
Temppu toimi täydellisesti – lajiliitto kielsi polttoainekikkailun samoin tein.
Päätöksen jälkeen moni F1-toimija koki havainneensa erään seikan Ferrarin suorituskyvyssä, mikä ei mairitellut vilunkiepäilyissä kärvistellyttä italialaistallia.
Mercedeksen tallipomon Toto Wolffin ja tähtikuskin Lewis Hamiltonin mielestä Ferrari on menettänyt selvästi vauhtia FIA:n uuden linjauksen jälkeen.
[readmore from=”ferrari”]
– On vain fakta, että olemme ottaneet paalupaikan ensi kertaa sitten Hockenheimin, Wolff huomautti Motorsport-Magazin.com-sivuston haastattelussa.
– Tämä viikonloppu on ollut aika mielenkiintoinen. He ovat menettäneet selvästi tehoja, joten saa nähdä miten kisassa käy, Hamilton pohdiskeli.
Red Bull -pomo Helmut Marko oli myös luonnollisesti varsin hyvillään Ferrarin tilanteesta.
– Vauhtieromme Ferrariin huippuvauhdissa ei ole nyt niin paha. Pitkillä suorilla se on nyt kolmesta neljään kymmenykseen, F1-konkari sanoi.
Lähde: Motorsport-Magazin.com
LUE MYÖS:
- F1-maailmanmestarin perhettä uhattiin tappamisella – nyt viisi epäiltyä pidätettiin
- Lewis Hamilton povaa Mercedekselle rangaistuksia – ”Meille ratkaisevan tärkeää”
- Lähde: Jymysiirto vireillä – F1-tähdet vaihtamassa paikkoja keskenään
- Lando Norris ottaisi Max Verstappenin ilomielin McLarenille: ”Haluan mitata itseni parhaita vastaan”
- Suomalaislupaus jatkaa hurjaa virettään – viikonloppu toi kaksi voittoa
- Tuomaristolta kova päätös – Valtteri Bottas nousi lopputuloksissa
- Max Verstappen sai tarpeekseen – ”Tästä on tulossa vaarallista”
- Lewis Hamilton epäiltynä sääntörikkeestä – Britannian GP:n tulokset voivat muuttua
- Britannian GP tarjosi täyden annoksen draamaa, mutta Charles Leclerc ei horjunut
- Tuukka Taposen nousu ei riittänyt pisteille Silverstonessa
- Tällaisella erikoisvärityksellä Valtteri Bottas ajaa Britannian GP:ssä
- Lando Norris vihjasi tulevaisuudestaan – vain yksi talli voisi houkutella pois McLarenilta
- McLaren palaa juurilleen – uusi erikoisväritys julki
- Tuomaristolta kova päätös – Valtteri Bottas nousi lopputuloksissa
- Nyt se on julki! Tässä on Suomen MM-rallin osallistujalista
- Kimi Antonelli nappasi historiallisen voiton Silverstonessa
- Kova väite: Red Bull tarjosi Max Verstappenille miljoonia – syynä kohuttu sopimuspykälä
- Lewis Hamilton epäiltynä sääntörikkeestä – Britannian GP:n tulokset voivat muuttua
- Max Verstappen sai tarpeekseen – ”Tästä on tulossa vaarallista”
- Oliver Solberg avautui toistuvista virheistään: ”En tiedä, mitä pitäisi tehdä”