Citroen maalasi Ogierista syyllistä, ranskalaismestari närkästyi sen lisäksi myös kollegoidensa aliarvioimisesta: ”Ehkä viestintä ei ole heidän vahvinta osaamistaan”

Sebastien Ogier yllättyi kuullessaan Citroenin syyttävän häntä rallin MM-sarjasta vetäytymisestään. Ranskalaismestari latasi vastakuitin automerkin suuntaan.
Citroen ilmoitti yllättävästä päätöksestään vetäytyä sarjasta eilen. Viestissä merkki syytti Ogierin päätöstä jättää talli ja ykkösluokan kuljettajan puutetta kovan päätöksen syyksi.
Ogier antoi Autosportille lausunnon Citroen-uutisesta.
– Ehkä viestintä ei ole koskaan ollut Citroenin vahvin osa-alue, Ogier napautti.
Kuusinkertaisesta maailmanmestarista automerkin viesti oli myöskin nöyryyttävä vapailla markkinoilla oleville kuljettajille.
– He sanoivat, ettei tarjolla ole ykkösluokan kuljettajaa tällä hetkellä. Minusta se on todella epäkunnioittavaa kollegojani kohtaan, Ogier toteaa.
Vapailla markkinoilla ovat tällä hetkellä esimerkiksi Ogierin tallikaveri Esapekka Lappi, Toyotalta työttömäksi jäävät Kris Meeke ja Jari-Matti Latvala, Hayden Paddon ja Mads Östberg. Lisäksi jompi kumpi kaksikosta Andreas Mikkelsen – Craig Breene on kokemassa pettymyksen Hyundain suunnalta.
Ogier palasi ”kotiin” Citroenilla täksi kaudeksi, mutta visiitti jäi vuoden mittaiseksi. Kolme voittoa ja MM-sarjan kolmostila eivät tyydyttäneet kaiken voittanutta miestä, sillä auto ei ollut kilpailijoidensa tasolla.
– Jo tänä vuonna annoimme tasoitusta muille, eikä kehitystyömme ollut tarpeeksi nopeaa. Sen voivat myöntää kaikki, jotka ovat autoamme ajaneet.
Ogieria ei silti kaduta.
– Tiesin tästä kaikesta jo solmiessani sopimuksen tallin kanssa. Siksi en tänäkään päivänä kadu hetkeäkään päätöstäni ajaa Citroenilla tällä kaudella.
Ogier ei suostunut paljastamaan viimeiseksi jäävän ensi kautensa työkuvioita, mutta Toyota-sopimusta pidetään pomminvarmana asiana. LUE: Onko tässä Toyotan kuskikolmikko ensi kaudeksi? Dramaattinen käänne tuomassa Tommi Mäkiselle lottovoiton
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Cadillacin F1-projektista kantautuu positiivisia merkkejä
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Onko tässä syy F1-tähden jatkopahvin viivästykseen? – ”Syöttää Toto Wolffille omaa lääkettä”
- Näin näet Chilen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Tiesitkö tätä? Tällainen on F1-mekaanikon palkka ja työnkuva
- Onko tässä syy F1-tähden jatkopahvin viivästykseen? – ”Syöttää Toto Wolffille omaa lääkettä”
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Cadillacin F1-projektista kantautuu positiivisia merkkejä
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä