Ferrarin F1-tähden manageria epäiltiin vaikutusvallallaan pelailusta – kiistää syytökset

Charles Leclercin manageri Nicolas Todt kieltää käyttäneensä sukunsa vaikutusvaltaa monacolaiskuskin aseman pönkittämiseen Ferrarin F1-tallissa.
Formulakansan huhumylly pyörii läpi vuoden tauotta. Viime aikoina varikoilla on spekuloitu vaikuttiko FIA:n johtomiehen Jean Todtin poika Nicolas suojattinsa Leclercin nousuun Ferrarin suosikiksi kauden mittaan.
Monacolaisen manageri kiisti kaikki syytökset tuoreeltaan. Todt vähätteli vaikutusvaltaansa F1-varikolla.
– En yritä aiheuttaa ongelmia. Tietenkin autan kuskiani aina, jos on mitään keskusteltavaa. Haluan kuitenkin vain varmistaa, että kuskini on parhaassa asemassa. Siinä kaikki, mies puolustautui Motorsport-magazin.com-sivuston haastattelussa.
– Minulla on kaksi kuskia Formula 1:n 20 kuskista, se ei ole kovin paljon. Kun puhun tallille jostain kuskista se johtuu siitä, että uskon häneen. En usko minkään tallin ottaneen kuskia isäni vuoksi. En usko hänen edes tietävän, ketä kaikkia kuskeja manageroin, Todt perusteli.
Valtteri Bottas antoi arvionsa Ferrarin F1-tähden Charles Leclercin ajotaidoista
Lähde: Motorsport-magazin.com
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”