Alfa Romeon tallipäällikkö Frederic Vasseur ei tyrmää huhuja mahdollisesta siirrosta Ferrarin johtoportaaseen.

Tallijohtajan suuret saappaat Maurizio Arrivabeneltä viime vuoden päätteeksi perinyt Mattia Binotto on suoritunut työstään hieman Maranellon haaveita heikommin.

Ferrarilta odotettiin väkevää MM-haastoa Mercedestä kohti, mutta toistaiseksi italialaiset ovat joutuneet nöyrtymään ”hopeanuolelle” joka kisassa.

Ilmoilla on ollut lähiaikoina huhuja, joiden mukaan Ferrari harkitsisi teknisestä osaamisestaan tunnetun Binotton vastuiden delegoimista muillekin johtomiehille.

[readmore from=”ferrari”]

Vaihtoehdoista johtotehtäviin on noussut esille muun muassa Kimi Räikkösen esimies Vasseur, joka ei kiistänyt suoraan mahdollisuutta Ferrari-siirrosta.

– Kaikki on mahdollista. Aloitin Formula Renault -sarjassa Paul Ricardilla, joten mikä tahansa on mahdollista, sveitsiläinen sanoi ranskalaiselle TF1-kanavalle.

– Keskityn siihen, mitä teemme tänään, sillä se on tärkeintä. Mielestäni Mattia tekee hyvää työtä ja katsomme asiaa myöhemmin, Vasseur muotoili.

Lähde: TF1