Entinen F1-kuljettaja Sebastian Vettel vahvistaa neuvottelevan Red Bullin kanssa jonkinlaisesta roolista itävaltalaistallissa. Kyseessä olisi mitä luultavammin Helmut Markon tontti nuorten kuskien kehitysohjelman pomona.

Vettel juhli omalla urallaan neljästi maailmanmestaruutta (2010-13) juurikin Red Bull -tallin leivissä. Saksalainen on energiajuomayhtiön kuskiohjelman ensimmäinen menestystä niittänyt tuotos. Vettelistä kuoritui ajouransa loppuvuosina henkisen hyvinvoinnin, ympäristötekijöiden sekä ihmisoikeuksien äänekäs puolestapuhuja.

Vielä viime vuonna Vettelistä liikkui huhuja, että hän suunnittelisi paluuta kuninkuusluokkaan ratin taakse, mutta tällaiset ajatukset ovat kaikonneet. Sen sijaan saksalainen sanoo suoraan puhuneensa Markon kanssa hänen roolinsa perimisestä Red Bullilla.

– Esillä on ollut jonkinlaisia otsikoita ja tulen edelleen hyvin toimeen Helmutin kanssa. Olemme keskustelleet aiheesta, kommentoi Vettel ORF:lle.

– Se ei ole ollut kovin syvällistä vielä, mutta se saattaa johtaa johonkin rooliin, jonka muodollisuudesta ei ole vielä tietoa. Aika näyttää.

Marko on ollut mukana tallin toiminnassa sen perustamisvuodesta 2005 saakka. Vettel uskoo 82-vuotiaan Markon tietävän itse, kun hänen on aika lopettaa.

– Hän on muutaman kerran sanonut aikovansa lopettaa ja toivoisin hänen olevan mukana vielä pitkään. Hänen on kuitenkin lopetettava jossain kohtaa ja hän tietää sen itsekin, jatkaa ex-mestari.

– Hän on brutaali realisti ja arvioi tilanteita aika hyvin, joten hän tietää, kun aika on oikea, summasi Vettel.

LUE LISÄÄ