Näkökulma: Vetäytyykö Mercedes F1-sarjasta? Johtajatason muutoksessa synkkä uhkakuva: ”En ole tietoinen uuden johtajan F1-inokkuudesta”
Kuva: Getty Images
Mercedeksen juhliessa jälleen yhtä kaksoisvoittoa Barcelonan pimenevässä illassa ilmassa oli myös haikeutta. Ja kenties jopa pelkoa, kirjoittaa SuomiF1-sivuston Juuso Taipale.
Pitkän ja komean uran Mercedeksen emoyhtiön Daimlerin johdossa tehnyt Dieter Zetsche seurasi Espanjassa viimeistä F1-sarjan osakilpailua roolissaan. Edessä koettavat ansaitut eläkepäivät, sillä mies onnistui pitämään automaailman jättiläisen kurssin vakaana useissa maailmantaloudellisissa kriiseissä.
Automerkit pelaavat kuitenkin raakaa bisnestä suurilla panoksilla, ja moottoriurheilu on niille vain yksi keino PR-työkalupakissa.Muhkeita viiksiä saattaa tulla ikävä myös Mercedeksen F1-tallin johdossa, sillä pahimmassa tapauksessa edessä ovat epävarmat ajat. Ronskeimpia kauhukuvia maalatessa vaakalaudalla on jopa koko tallin tulevaisuus. Vaikka Mercedes on ollut yhtäjaksoisesti mukana formula ykkösissä vuodesta 1994, ei se ole mikään tae kaiken pysymisestä ennallaan. Mercedes on ennen kaikkea autonvalmistaja, joka nyt vain sattuu pyörittämään erittäin menestyvää formulatallia. Automerkit pelaavat kuitenkin raakaa bisnestä suurilla panoksilla, ja moottoriurheilu on niille vain yksi keino PR-työkalupakissa. Koska Mercedes on saanut nauttia käytännössä yhtämittaisesta menestyksestä jo yli 20 vuotta, ei sillä ole ollut suurta tarvetta miettiä F1-projektinsa järkevyyttä. Tässä Zetschen rooli on ollut merkittävä. Mies on ollut Daimlerin johtoportaan henki ja sielu, mitä tulee formula ykkösiin. Juttu jatkuu kuvan jälkeen

Ilmassa on myös merkkejä maailmantalouden taantumasta. Kymmenen vuotta sitten sama tilanne sai Toyotan, Hondan ja BMW:n jättämään F1-sarjan nopeasti, vähät lajista ja faneista välittämättä.Suuren autonvalmistajan alaisuudessa operoiva F1-talli ei olisi voinut parempaa johtajaa itselleen toivoa. On pakko myöntää, etten ole kovin tietoinen uudeksi johtajaksi nousevan Ola Källeniuksen F1-innokkuudesta. Mutta siitä voin olla varma, että Zetscheä innokkaampaa pääjohtajaa on vaikea löytää. Källeniuksen myötä Daimler voi miettiä uudelleen PR-tarpeitaan. Sähköautot tekevät tuloaan, ja Mercedes on liittymässä omalla tallillaan mukaan Formula E -sarjaan. Ilmassa on myös merkkejä maailmantalouden taantumasta. Kymmenen vuotta sitten sama tilanne sai Toyotan, Hondan ja BMW:n jättämään F1-sarjan nopeasti, vähät lajista ja faneista välittämättä. Mercedes on myös tilanteessa, jossa sillä ei ole F1:ssä enää mitään muuta kuin hävittävää. Kun rakkaus moottoriurheilua kohtaan ei enää johda tallia, on Mercedeksen lähdölle F1-sarjasta annettava jopa pelottavan todennäköinen arvio. Lue lisää Juuso Taipaleen näkökulmia
Uskotko Mercedeksen lähtevän F1-sarjasta? Osallistu keskusteluun Moottoriurheilun Olohuoneessa!

LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ex-kuski uskoo Valtteri Bottaksen olevan Cadillacin ykköstykki: ”Paremmin valmistautunut”
- Alex Albon arvioi: Lewis Hamiltonin ajotyyli sopii uusiin F1-autoihin
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi
- F1-testien analyysi – tässä kierroskunkut ja nopeimmat ajat
- F1-fanin uusi vakiovaruste – tässä on SuomiF1 Podcast
- F1-talvitestit: Ferrarilla vaikuttaa olevan ainakin yksi ylivoimainen ase käytössään
- F1-talli jo kriisin partaalla – uusi auto jatkuvasti radan varressa
- Ferrari kohahdutti F1-testeissä – Aston Martinilla perustavanlaatuisia ongelmia
- Mercedes-pomo Toto Wolffilta täysi romahdus lehdistötilaisuudessa – ”Kohta nimeni löytyy Epstein-asiakirjoista”
- Ferrari esitteli mielettömän innovaation talvitesteissä – takasiipi ylösalaisin
- F1-talli jo kriisin partaalla – uusi auto jatkuvasti radan varressa
- Mercedes-pomo Toto Wolffilta täysi romahdus lehdistötilaisuudessa – ”Kohta nimeni löytyy Epstein-asiakirjoista”
- Ferrari esitteli mielettömän innovaation talvitesteissä – takasiipi ylösalaisin
- F1-talvitestit: Ferrarilla vaikuttaa olevan ainakin yksi ylivoimainen ase käytössään
- F1-testien analyysi – tässä kierroskunkut ja nopeimmat ajat
- Mercedes-moottorin laillisuus edelleen kyseenalainen – säännöt saattaa muuttua kesken kauden
- Ferrari säväytti F1-testeissä – tallin uusi päivitys toi kovan kärkiajan
- Valtteri Bottaksen aloitus uuteen testiviikkoon kertoo karua faktaa – tekniset murheet kiusasivat talleja
- Ferrari kohahdutti F1-testeissä – Aston Martinilla perustavanlaatuisia ongelmia
- Kenian MM-ralli 2026: Aikataulu, erikoiskokeet, osallistujat ja televisiointi