F1-pomo: Mercedes ja Ferrari todennäköisesti mukaan Netflixin jymymenestyssarjaan
Kuva: Getty Images
F1-sarjan kaupallisen johtajan Sean Bratchesin mukaan Mercedes ja Ferrari saadaan näillä näkymin mukaan kovaa suosiota saaneeseen Netflixin Drive to Survive -dokumenttisarjaan.
Suurella budjetilla tuotetun dokumentin ensimmäinen kausi herätti suurta kiinnostusta F1-fanien sekä myös lajiin vihkiytymättömien keskuudessa.
Sarja toi autourheilun kuninkuusluokalle reilusti uusia faneja, vaikka mukana eivät olleet edes lajin kaksi suurinta ja kuuluisinta tallia Mercedes ja Ferrari.
F1-sarjan jättisponsori hyvillään huippusuositun Netflix-sarjan eduista – ”Ilmiömäinen menestys”
Jättitallit eivät olleet suostuneet sarjaan omista syistään. Mercedes sanoi dokumentin häiritsevän heidän MM-kampanjaansa. Ferrari ei avannut syitään kieltäytymiselleen.
Monet epäilivät tallien tuohtuneen siitä, etteivät ne olisi lähtökohtaisesti saaneet kilpailijoitaan suurempaa ja näkyvämpää roolia.
Mercedeksen ja Ferrarin huhuttiin halunneen myös vaikuttaa sarjan sisältöön toivottua enemmän. Bratchesin mukaan formuloiden suurnimet ovat alkaneet kuitenkin lämmetä dokumentille, josta on tulossa mahdollisesti myös toinen tuotantokausi.
Lewis Hamilton ei ole katsonut Netflixin uutta F1-menestyssarjaa – syy samaistuttava
Lähde: Racefans
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”