Ikinuoren Fernando Alonson tulevaisuudesta kutkuttava vahvistus
Aston Martinin F1-talli vahvisti tiistaina, että Fernando Alonso sekä Lance Stroll jatkavat brittitallin kuljettajina ensi kaudellakin.
Erityisesti Alonson jatko ylittää uutiskynnyksen, sillä ikinuori espanjalaiskonkari täyttää ensi vuonna jo 46 vuotta, eikä uralle kuninkuusluokassa näy loppua.
Kausien 2005-06 maailmanmestari on heittämällä F1-historian kokenein kuljettaja ja samalla voidaan lopettaa jälleen vähäksi aikaa spekulaatiot Oviedon ohjuksen tulevaisuudesta.
– Olen erittäin iloinen allekirjoitettuani uuden sopimuksen Aston Martinin kanssa. Harkitsin päätöstäni huolella, mutta kilpa-autoilu on elämäni sekä intohimoni ja tiedän, että minulla on yhä vauhtia ja päättäväisyyttä kilpailla korkeimmalla tasolla. Olen sitoutunut tähän talliin pitkäjänteisesti ja haluan auttaa meitä menestymään, fiilistelee Alonso tallin tiedotteessa.
Aston Martinin odotukset olivat korkealla tähän kauteen lähdettäessä, sillä kyseessä oli suunnitteluguru Adrian Neweyn ensimmäinen kilpuri brittitallin leivissä. Kuluva kausi on kuitenkin ollut täysi pannukakku, eikä Hondan epäonnistunut voimanlähde ole helpottanut tallin tuskaa. Alonso kuitenkin uskoo edelleen Aston Martinin F1-projektiin, vaikka tällä hetkellä kehnolta näyttääkin.
– Uskon todella siihen mitä olemme rakentamassa. Meillä on vahva johto, upeita ihmisiä, kumppaneita ja erinomaiset puitteet. Odotan innolla, että pääsen luomaan lisää muistoja kilparadoilla intohimoisten fanien edessä. Heidän energiansa luo ilmapiirin, joka inspiroi minua ja tekee lajistamme erityisen.
Alonson ja Strollin jatko tarkoittaa samalla sitä, että Aston Martinilla lähdetään jo viidettä kautta putkeen samalla kuskikaksikolla.
Alonson jatko julkistettiin huumorilla höystettynä Aston Martinin somevideolla, jonka näet alta.
A message from Fernando. pic.twitter.com/4qbPIoQRCe
— Aston Martin Aramco F1 Team (@AstonMartinF1) September 29, 2026
LUE LISÄÄ
- Rallilegenda Sébastien Loeb testasi uutta WRC-autoa – teki heti yhden asian selväksi
- McLaren-kaksikon kolari saattoi maksaa jopa kymmenen miljoonaa dollaria
- Thierry Neuville ei aja täyttä MM-kautta 2027 – näin hän perustelee ratkaisuaan
- Janni Hussi nosti tärkeän asian tapetille: ”Mun sydän särkyy”
- Lähde: Haasin tyhjä kuljettajapaikka täyttymässä – Ferrarin huippulupaus nousee F1-sarjaan
- McLarenilla kuohuu: Tallipomolta suoraa puhetta viikonlopun kolarista
- Valtteri Bottas rehellisenä Singaporen GP:n jälkeen – ”Hyvä että maaliin päästiin”
- Singaporen GP 2026 – F1: Tulokset ja uutiset
- Kimi Antonelli voi ratkaista mestaruuden Austinissa – Verstappen sotkee pakkaa
- Lewis Hamiltonilta suora viesti tiimiradioon Singaporen kilpailun jälkeen
- IL: Iso paljastus Kalle Rovanperän aikeista – ”Hän haluaa sinne”
- Kalle Rovanperällä oli seuraa lauantaina – päivitteli kuulumisiaan Monacosta
- Yllättävä lopputulos: Sami Pajari taipui suomalaiskonkarille!
- Sébastien Ogierilta suorat sanat tulevaisuudestaan – ”En halua palata”
- Lewis Hamiltonilta suora viesti tiimiradioon Singaporen kilpailun jälkeen
- Singaporen aika-ajot siirtyvät – uusi aika tiedossa
- Lähde: Haasin tyhjä kuljettajapaikka täyttymässä – Ferrarin huippulupaus nousee F1-sarjaan
- Sami Pajarin kausi ei olekaan ohi – kilpailee seuraavaksi Suomessa
- Ratkesiko Formula 1 -mestaruus tähän?
- Valtteri Bottas rehellisenä Singaporen GP:n jälkeen – ”Hyvä että maaliin päästiin”